6ος Όμιλος

“Τρίποντο” στο γεμάτο ΟΑΚΑ

Μπροστά σε 20.000 οπαδούς της, που δημιούργησαν μια φανταστική ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ επικράτησε με 2-1 της Θύελλας Ραφήνας, δείχνοντας πως έχει πρόβλημα στο σκοράρισμα (“σπατάλησαν” πολλές κλασικές ευκαιρίες οι “κιτρινόμαυροι”). Έχασε πέναλτι ο Ανάκογλου

Τις νίκες της στον 6ο όμιλο της Γ’ Εθνικής διπλασίασε η ΑΕΚ επικρατώντας 2-1 της Θύελλας Ραφήνας μπροστά σε 20.000 κόσμο, χωρίς όμως να ικανοποιήσει με την εμφάνισή της.

Στο πρώτο της ματς στο ΟΑΚΑ η Ένωση προβλημάτισε επιθετικά, αφού έχασε πολλές κλασικές ευκαιρίες, ενώ στα τελευταία λεπτά αγχώθηκε, μετά και τη μείωση του σκορ. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν 24 τελικές έναντι μόλις δύο των αντιπάλων, ωστόσο η επιπολαιότητα στην τελική ενέργεια και η αλαζονεία πολλές φορές δεν της επέτρεψαν να πάρει μία άνετη νίκη.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι με τον Ανάκογλου να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι. Το σκορ για τους «κιτρινόμαυρους» άνοιξε ο Ντακόλ με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού με κεφαλιά. Στην επανάληψη για ακόμα μία φορά η Ένωση είχε τον έλεγχο, αλλά δυσκολευόταν αρκετά στο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 59’ μετά από τραγικό λάθος στην άμυνα της Θύελλας ο Πλατέλλας με το δεύτερό του τέρμα στο πρωτάθλημα έκανε το 2-0.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με εξαιρετικό πλασέ του Ραμπαβήλα και να ακολουθεί ένα αγχωτικό τέταρτο για την Ένωση, χωρίς όμως να απειληθεί σοβαρά από την αντίπαλό της. Λίγα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα, η Ένωση αναγκάστηκε να παίξει με έναν παίκτη λιγότερο, καθώς ο Δημήτρης Ανάκογλου, τραυματίστηκε ενώ είχαν ολοκληρωθεί οι αλλαγές.

Οι ενδεκάδες:

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): 1 Βούρας, 2 Τσουκαλάς (Πεταυράκης 85′), 3 Τσουμάγκας, 4 Ρόβας, 5 Σταθάκης, 6 Κορδέρο, 7 Γεωργέας, 8 Ντακόλ (Μπρέσεβιτς 66′), 9 Ράμα, 10 Ανάκογλου, 11 Πλατέλλας

Αναπληρωματικοί: 12 Γροντής, 13 Πεταυράκης, 14 Αργυρίου, 15 Καραγκιολίδης, 16 Παληαρούτας, 17 Μπρέσεβιτς, 18 Τζανετόπουλος

Θύελλα Ραφήνας (Βλάσης Χατζηαναστασίου): 1 Κατσιούλης, 2 Οικονόμου, 3 Μπαξεβάνης (Προδρόμου 13), 4 Ντόσκας, 5 Τασιόπουλος, 6 Γεραγωτέλλης, 7 Χαρακτίδης, 8 Τσέλιος, 9 Ραμπαβήλας, 10 Πασάς, 11 Δημοσπύρος

Αναπληρωματικοί: 12 Ντούνης, 13 Προδρόμου, 14 Λαγός, 15 Πάντος, 16 Μουτζάκας, 17 Κατσούγκρης, 18 Γκούμας