«Αλλοίωση αποτελέσματος, παίζαμε 11 εναντίον 12»!

Σκασμένος από τη διαιτησία του Άγγελου Μπακογιάννη ήταν ο τεχνικός του Ιαλυσού, Μάρκος Στεφανίδης, μετά τη λήξη της αναμέτρησης με τον Εθνικό Πειραιά. Η αποβολή του Φυλακούρη, το χτύπημα εκτός φάσης στον έμπειρο αμυντικό λίγα δευτερόλεπτα προτού καταλογιστεί το πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων, αλλά και τα πολλά φάουλ έξω από τα καρέ του Χειμωνέττου, άφησαν με πολλά παράπονα τους Ροδίτες που ηττήθηκαν 2-1 σε ένα παιχνίδι-ροντέο.

Αναλυτικά, οι δηλώσεις του Μάρκου Στεφανίδη: «Το σημερινό αποτέλεσμα δεν έχει καμία σχέση με την εικόνα του αγώνα. Μιλάμε για καθαρή αλλοίωση! Για ακόμα μια φορά, παίξαμε 11 εναντίον 12! Εξαιρώ τους επόπτες, Μαχαίρα και Κάντα, που ήταν καλοί σε σχέση με τον κ. Μπακογιάννη. Για αυτό το λόγο θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια και το πάθος που έδειξαν και στα 100 λεπτά. Στάθηκαν πολύ καλά και πάλεψαν για να πάρουμε κάτι εδώ στο Μοσχάτο. Όσο για τις φάσεις που καθόρισαν το αποτέλεσμα, αναφέρομαι στο χτύπημα εκτός φάσεις στον Φυλακούρη στο 6’, όπου αδρανήσαμε ζητώντας φάουλ, οι παίκτες του Εθνικού συνέχισαν και ήρθε το πέναλτι που δημιούργησε νέα δεδομένα πολύ νωρίς. Ο Φυλακούρης σπάραζε κάτω, έχει πρόβλημα στον κρόταφο και συνήλθε μετά από πέντε λεπτά πεσμένος. Παρ’ όλα αυτά, ισοφαρίσαμε έχοντας αρκετή υπομονή στο 52’ χάρη στον Καρπαθάκη. Η κυριαρχία μας καρποφόρησε, όμως πάλι ο ρέφερι άλλαξε τα δεδομένα. Απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Φυλακούρη σε μια καθαρή διεκδίκηση και σε κομβικό σημείο. Ανύπαρκτο φάουλ, πολλά σφυρίγματα έξω από τα καρέ μας και 2-1 στη συνέχεια. Ρισκάραμε, ξανά, για να πάρουμε τουλάχιστον το βαθμό μέχρι το 96’, όμως σε 2-3 περιπτώσεις δεν μας ”βγήκε”. Συνεχίζουμε και επικεντρωνόμαστε στον επόμενο αγώνα. Κλείνοντας να δώσω συγχαρητήρια στον ιστορικό Εθνικό Πειραιά για τη νίκη, του εύχομαι καλή συνέχεια».