5ος Όμιλος

ΠΟΑ-Νεάπολη 0-2

H ομάδα της Νεάπολης πήρε ενα τεράστιο διπλό στο Μαρτινέγκο κόντρα στον ΠΟΑ και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Αντίθετα η ομάδα του Ατσαλένιου έμεινε για μια ακόμα αγωνιστική μακριά από τα τρίποντα με αποτέλεσμα πλέον να την ζώνουν τα φίδια… Η Νεάπολη μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και πέρα από το γκολ που πέτυχε είχε ευκαιρίες για ακόμα παραπάνω τέρματα.

Στην επανάληψη και μετά τις αλλαγές η ομάδα του ΠΟΑ πήρε τα ηνία του παιχνιδιού αλλά στην μεγαλύτερη ευκαιρία που το δόθηκε με το πέναλτι του Πατηνιώτη δεν καταφερε να την μετουσιώσει σε γκολ.Στην συνέχεια οι ποδοσφαιριστές του Μ.Σκυβαλου έδωσαν χόρο προκειμένου να φτάσουν κοντά στην ισοφάριση με αποτέλεσμα να δεχθεί ακόμα ένα τέρμα .

Τα νικητήρια γκολ τα πέτυχαν Νοκάι και Πεταυράκης

Οι φάσεις της αναμέτρησης:

6’ Σουτ του Πεταυράκη μέσα από την μεγάλη περιοχή με την μπάλα να κοντράρει και να αποκρούει ο Μανουσάκης

11′ Ωραία ενέργεια και σέντρα Νοκάι από αριστερά o Περάκης έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση με την μπάλα να κοντράρει στον Πατηνιώτη και να καταλήγει κόρνερ.

20′ Διπλή μεγάλη φάση για την Νεάπολη. Ωραίο πλασέ του Νοκάι απέκρουσε ο Μανουσάκης, στην επαναφορά σουτ του Χρηστάκη από κοντά η μπάλα ψηλά άουτ

22′ Σουτ από τον Τσακανι άουτ

29′ Μεγάλη χαμένη φάση με Πεταυράκη ο οποίος από κοντά πλασάρε αλλά απέκρουσε σε κόρνερ ο Μανουσάκης

36′ Σουτ του Νοκάι από το ημικύκλιο της περιοχής άουτ

44′ ΓΚΟΛ για τη Νεάπολη 0-1! Τρομερή ενέργεια Νοκάι από αριστερά, έκοψε στον Πεταυράκη ο οποίος σε κενή εστία δεν μπορούσε να αστοχήσει και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα

59΄ Πέναλτι για τον ΠΟΑ το οποίο κέρδισε ο Πατηνιώτης. Το εκτέλεσε ο ίδιος αλλά σημάδεψε το δοκάρι του Φαϊτάκη.

63′ Σουτ του Καμπόσου μεσα από την μεγάλη περιοχή η μπάλα πέρασε άουτ.

66′ Κεφαλιά Φραγκιαδάκη μέσα από τη περιοχή λίγο πάνω από το δοκάρι

67′ Διπλή φάση για ΠΟΑ με Φραγκιαδάκη και Καμπόσο, απέκρουσε ο τερματοφύλακας και τις δύο φάσεις

71′ Μακρινό σουτ Νοκαι άουτ

74’ Τετ-α- τετ του Καμπόσου απέκρουσε ο Φαιτάκης

81′ ΓΚΟΛ για τη Νεάπολη 0-2. Ο Πεταυράκης πέρασε και τον τερματοφύλακα και πλάσαρε σε κενή εστία κάνοντας έτσι το 0-2

85′ Πρώτη αλλαγή για τους Λασιθιώτες με τον Ξιλάι να μπαίνει εντός αγωνιστικού χώρου στην θέση του σκόρερ των δυο τερμάτων Πεταυράκη.

88′ Αλλαγή για τη Νεάπολη, ο Ράντζα αντί Τσακάνι

90′ Αλλαγή για τη Νεάπολη, ο Βλαχάκης θα πάρει την θέση του Περάκη

90′ Ακόμα μία αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Ο Φαϊτάκης θα μπει αντί του Νοκάι.

Οι συνθέσεις:

ΠΟΑ: Μανουσάκης,Καρβελάς, Ξυλούρης (57′ Κενδριστάκης), Πολυζάς,Ρωμανάκης, Κερμενίδης, Καμπόσος, Αλλέν (57′ Φραγκιαδάκης), Καραγκιοζίδης, Πετράκης, Πατινιώτης

Νεάπολη: Φαϊτάκης, Ανυφαντάκης, Βολονάκης, Χριστάκης, Κοκολάκης, Κωστάκης, Περάκης (90′ Βλαχάκης), Ταβλαδωράκης, Τσακάνι (88′ Ράντζα), Νοκάι (90′ Φαϊτάκης), Πεταυράκης (85′ Ξιλάι)