H Γλυφάδα 4-2 την Προοδευτική..

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που διεξήχθη στο γήπεδο του Ελληνικού ο γηπεδούχος ΑΟ Γλυφάδας κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Προοδευτικής.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν γεμάτο απο φάσεις και ένταση ενώ οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά με σκοπό να ανοίξουν το σκόρ.Η Γλυφάδα κατάφερε να τα κάνει όλα μέσα σε ένα πεντάλεπτο.Αρχικά στο 18′ ο Ταραλίδης με σούτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Μπαντίκου.Δύο λεπτά αργότερα (20′) οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι αλλά ούτε τότε κατάφεραν να προηγηθούν καθώς ο Καζάντζης αστόχησε.

Οτι δεν κατάφεραν οι συμπαίκτες του,κατάφερε ο Καραχάλιος με σούτ στο 22′ ενω η Προοδευτική μπόρεσε και απάντησε πολύ γρήγορα με σουτ του Παπανικόλα στο 30′ λεπτό κάνοντας το 1-1.

Στο 41′ ο Σούφλας έκανε το 1-2 για τους φιλοξενούμενους ευστοχώντας σε χτύπημα πέναλτι,για να έρθει και πάλι ο Καραχάλιος στο 44′ απο πλευράς Γλυφάδας σκοράροντας το 2-2 που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε στην ουσία απο το μηδέν με τις δύο ομάδες να μπαίνουν και πάλι δυνατά ψάχνοντας το γκόλ που θα τους έβαζε μπροστά.Αυτό ήρθε στο 69′ λεπτό με τον Ταραλίδη να πετυχαίνει ένα όμορφο γκόλ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Η “Προο” δεν κατάφερε να ανεβάσέι ρυθμό και έτσι ο Βαλεριάνος στο 86′ λεπτό έβαλε το κερασάκι στην τούρτα σε ένα ούτως η άλλως πολύ όμορφο παιχνίδι,καθώς με σούτ έγραψε το τελικό 4-2.

Από το 71΄ η Προοδευτική αγωνιζόταν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Παπανικόλα

ΓΛΥΦΑΔΑ(Μουράτ Σεροπιάν): Χώνος, Παπαδήμας, Παραράς, Κολοτούρος, Τσαμουρλίδης, Τσιάτσιος, Ταραλίδης, Βασιλόγιαννης, Βαλεριάνος, Καραχάλιος, Καζάντζης.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ(Μαργαρίτης Χατζηαλέξης): Μπαντίκος, Χαλκιάς, Παπανικόλας, Βασιλάκος, Καλαϊτζίδης, Σάμιος, Αλεξίου, Σούφλας, Μηνάς, Σουλελές, Λύγκος.