5ος Όμιλος

Live o μεγάλος τελικός Κυπέλλου Πειραιά- Εθνικός- Αίας Σαλαμίνας 2-0

Φίλες και φίλοι του Ερασιτεχνικού Ποδοσφαίρου καλησπέρα σας από το γήπεδο “Γ. Καραϊσκάκης”. Το stoplekto.gr βρίσκεται για ακόμα μια χρονιά στη θέση του και θα σας παρουσιάσει live λεπτό προς λεπτό την μεγάλη γιορτή του πειραϊκού ποδοσφαίρου ανάμεσα στον Εθνικό Πειραιά και τον Αίαντα Σαλαμίνας για τον 50ο τελικό Κυπέλλου Πειραιά.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της ΕΠΣ Πειραιά μέχρι την έναρξη της αναμέτρησης.

16:30 Είσοδος στον αγωνιστικό των διαιτητών και των ποδοσφαιριστών και των δύο
ομάδων Παράταξη προ των επισήμων – Ανάκρουση Εθνικού Ύμνου
16:40 Χαιρετισμός Προέδρου Ε.Π.Σ.Π.-Προέδρων ομάδων φιναλίστ με διαιτητές,
προπονητές ποδοσφαιριστές και παράγοντες των δύο σωματείων.
16:45 Κατάθεση στεφάνου στην μνήμη των θυμάτων της θύρας 7 από την Ε.Π.Σ.Π. και τις
δύο ομάδες των φιναλίστ.
16:50 Τιμητικές βραβεύσεις: Κωνσταντίνου Χολέβα (επίτιμος Πρόεδρος Ε.Π.Σ.Πειραιά),
Κωνσταντίνου Καραπαπά (Δ ‘ Αντιπρόεδρος ΠΑΕ Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.) & Βασίλειου
Βουτσινά (παλαίμαχ ος ποδοσφαιριστής Εθνικού Ο.Φ.Π.Φ. και Α.Σ. Αία Σαλαμίνας)
17:00 Έναρξη Τελικού αγώνα Κυπέλλου Πειραιά

ΑΠΟΝΟΜΕΣ: Μετά το τέλος του αγώνα
-Απονομή στην φιναλίστ ομάδα Κυπέλλου και μεταλλίων (προπονητή και ποδοσφαιριστών)
– Απονομή αναμνηστικών στον διαιτητή, στους βοηθούς διαιτητές, στους παρατηρητές και
στο γιατρό του αγώνα
– Απονομή επάθλου στον πολυτιμότερο ποδοσφαιριστή του κυπέλλου
– Απονομή στην Κυπελλούχο ομάδα, Κυπέλλου και μεταλλίων

Ροή αγώνα

Τέλος στην αναμέτρηση. Ο Εθνικός θα επικρατήσει με 2-0 του Αίαντα Σαλαμίνας και θα κατακτήσει το τρίτο Κύπελλο Πειραιά στην ιστορία του.

89′ Ο Ζωγραφάκης σκοράρει, αλλά σωστά ο βοηθός Καρακελές ακυρώνει το γκολ για οφσάιντ.

86′ Καλή στιγμή για τον Αίαντα. Κεφαλιά του Χατζή απέκρουσε σε κόρνερ ο Πίνης.

82′ Τελευταίες αλλαγές και για τον Αίαντα. Αποχωρούν οι Μπιλίμπασι και Λιάτος για να εισέλθουν οι Λαζάκης και Ράμφος.

82′ Αλλαγή για τον Εθνικό. Τη θέση του Πλουμάτου παίρνει ο Ζαμάνης.

80′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛ Ο Εθνικός και 2-0. Ωραία σέντρα του Ζωγραφάκη από αριστερά, ακόμα καλύτερη η κεφαλιά “ψαράκι” του νεοεισελθέντα Αντώνίου, που νίκησε τον Σαββάκη και όπως όλα δείχνουν το Κύπελλο έρχεται πιο κοντά στους Πειραιώτες.

74 ‘ Χλιαρό σουτ από το ύψος του πέναλτι από τον Δώδα, μπλόκαρε ο Σαββάκης.

72′ Αλλαγή και για τον Αίαντα. Μπαίνει ο Στρίγγας στη θέση του Κοκλιώτη.

72′ Αλλαγή για τον Εθνικό. Τη θέση του Δρόση παίρνει ο Μπερνιδάκης.

67′ Καλό σου του Αντωνίου εντός περιοχής, η μπάλα άουτ.

66′ Δεύτερη αλλαγή για τον Αίαντα. Τη θέση του Αποστολίδη παίρνει ο Μαυράκης.

62′ Τριπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Βγαίνουν οι Κώσατας, Σάμιος και Διάκος και μπαίνουν Αντωνίου, Δώδας και Παπαγγελής.

59′ Σου του Κοκλιώτη η μπάλα κοντράρει και μπλοκάρει ο Πίνης,

57′ Πρώτη κίτρινη κάρτα από το διαιτητή Αλατσάκη στο παιχνίδι. Την βλέπει από τον Αίαντα ο Φιαμέγκος.

• Δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και ο Αίας έχει πατήσει τρεις φορές περιοχή, χωρίς να έχει καταφέρει να απειλήσει ουσιαστικά.

49′ Πρώτη καλή στιγμή για τον Εθνικό στην επανάληψη. Διαγώνιο σουτ του Σάμιου μέσα από την περιοχή, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Αλλαγή για τον Αίαντα Σαλαμίνας. Τη θέση του Λάσκα πήρε ο Ζοτάι.

46′ Έναρξη Β’ ημιχρόνου.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

45′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ 1-0. Ο Κώστας πέρασε με έξυπνη κάθετη τη μπάλα μες την περιοχή για τον Μακρυγιάννη και ο τελευταίος με άψογο πλασέ άνοιξε το σκορ, ουσιαστικά στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

42′ Αναστάτωση στην περιοχή του Εθνικού. Μετά από στημένη φάση ο γκολκίπερ Πίνης πιεζόμενος δεν έδιωξε καλά, με την άμυνα να διώχνει τη μπάλα από τη μικρή περιοχή.

33′ Ωραίο σουτ του Διάκου από πλάγια θέση μες την περιοχή, μπλόκαρε ο Σαββάκης, που έχει πολύ καλές τοποθετήσεις.

• Πρώτο ημίωρο στον τελικό χωρίς τη μεγάλη φάση και με αρκετή επιφυλακτικότητα και από τις δύο ομάδες.

20′ Πρώτη καλή οργανωμένη προσπάθεια  για τον Αίαντα. Σέντρα από αριστερά του Αποστολίδη βρήκε στην κίνηση τον Χατζή, που έστειλε την μπάλα άουτ.

18′ Νέα εκτέλεση φάουλ για τον Εθνικό σε καλή θέση. Την προσπάθεια του Μακρυγιάννη μπλόκαρε ο Σαββάκης.

• Πέρασε το πρώτο δεκάλεπτο με τον Εθνικό να έχει την κατοχή και τον Αίαντα να προσπαθεί κυρίως να εκμεταλλευτεί κλεψίματα και αντεπιθέσεις.

9′ Καλή στιγμή για τον Εθνικό. “Γλυκό” γέμισμα του Δρόση μες την περιοχή, ο Σάμιος στόπαρε τη μπάλα, αλλά το γυριστό σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε ο Σαββάκης.

5′ Πρώτη τελική στο ματς για τον Εθνικό. Εκτέλεση φάουλ του Κώστα πέρασε άουτ.

2′ Πρώτο κόρνερ για τον Αίαντα Σαλαμίνας πέρασε ανεκμετάλλευτο. Μπήκαν ζωηρά οι Σαλαμίνιοι.