Β΄ Ε.Π.Σ.Α.

Καλαμάκι- Ελπίδα Αγίων Αναργύρων 2-2

Με σκορ 2-2 ολοκληρώθηκε ο αγώνας του ΑΟ Καλαμακίου με την Ελπίδα Αγίων Αναργύρων, για την 9η αγωνιστική της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣΑ.

Στην πρώτη μεγάλη φάση του πρώτου μέρους, έπειτα από ομαδική προσπάθεια για την Ελπίδα, ο Τσοχαντάρης στο 17’ έδωσε μέσα στην περιοχή στον Κοτταρίδη, αυτός έκανε το κοντινό σουτ, με τον Γκράνα να διώχνει με το κεφάλι λίγο πριν τη γραμμή. Ένα λεπτό αργότερα, ο Παπαδημητρόπουλος για τους γηπεδούχους βρέθηκε απέναντι στον Νικολίτσα αλλά το πλασέ του πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 21’ το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Αγγελόπουλου πέρασε άουτ, ενώ στο 32′ το σουτ του Λιαγκόζη από καλή θέση μπλόκαρε ο τερματοφύλακας Γεωργούσης. Στο 40′ έπειτα από εξαιρετικό συνδυασμό για την Ελπίδα, ο Κοτταρίδης βρέθηκε στο τετ α τετ, αλλά γύρισε τη μπάλα προς το πέναλτι με τους αμυντικούς του ΑΟ Καλαμακίου να διώχνουν τελευταία στιγμή. Στην τελευταία μεγάλη φάση του πρώτου μέρους, ο Νικολίτσας με εξαιρετική απόκρουση έδιωξε σε κόρνερ το κοντινό σουτ του Παπαϊορδάνου. Το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου…

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελπίδα μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο ψάχνοντας το γκολ. Στο 52ο λεπτό ο Κίτσος μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή, έκανε τη σέντρα, με τη μπάλα να σταματά στο χέρι του Λεΐσιου, αλλά τον διαιτητή Καράμπελα και τον βοηθό Στρίγκο να δείχνουν να συνεχιστεί το παιχνίδι. Η αγωνιστική υπέροχη της Ελπίδας έφερε το γκολ στο 60′, όταν ο Κοτταρίδης έξω από την περιοχή έπειτα από πάσα του Λάνη, έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γεωργούση. Έξι λεπτά αργότερα, ο Κίτσος από τα δεξιά, έπιασε ένα δυνατό σουτ στην κίνηση και νίκησε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων για το 0-2. Στο 75′ ο Νικολίτσας απέκρουσε το σουτ του Ελευθεριάδη. Στο 79’ σε μια φάση που η Ελπίδα διαμαρτύρεται έντονα, ο Γιανναράκος σούταρε από μακριά, ο Μπουζιούρης πήρε τη μπάλα έπειτα από την απόκρουση του Νικολίτσα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, με τον βοηθό Παπαγεωργίου να μετράει το γκολ, αλλά τον σκόρερ των γηπεδούχων να φαίνεται πως είναι εκτεθειμένος. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε πολύ, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ. Στο 87′ το ψηλοκρεμαστό σουτ του Ζαχαρίου πέρασε άουτ. Στο 90′, έπειτα από σέντρα του Λεΐσιου από αριστερά, ο Ζαχαρίου μέσα στην περιοχή έστειλε με δυνατό σουτ τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-2, ένα σκορ που έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή…

ΑΟ Καλαμακίου: Γεωργούσης, Ελευθεριάδης, Λεΐσιος, Ζαχαρίου, Γκράνας (71′ Σουνάς), Μπιζιργιάννης, Παπαϊορδάνου (46′ Καλογερόπουλος), Λάιος, Παπαδημητρόπουλος, Γιανναράκος, Αγγελόπουλος (56′ Μπουζιούρης)

Ελπίδα Αγίων Αναργύρων: Νικολίτσας, Κοτσίνης (88′ Ζενουνλλάρι), Κοτταρίδης, Ντάκα, Παππάς, Κουνάδης, Κίτσος, Γιαμαρέλος Αλ., Τσοχαντάρης, Λιαγκόζης, Λάνη