Άρης- Φιορεντίνα 1-2

Δεν τα κατάφεραν οι «κίτρινοι»

Ένα δυνατό φιλικό απέναντι στην Φιορεντίνα έδωσε σήμερα το απόγευμα ο Άρης στην Μοένα της «γειτονικής» μας Ιταλίας. Οι «κίτρινοι» της Θεσσαλονίκης ηττήθηκαν με σκορ 2-1 από τους «Βιόλα», ωστόσο άφησαν θετικές εντυπώσεις. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα της συμπρωτεύουσας, που πήρε το προβάδισμα πολύ νωρίς. Συγκεκριμένα στο 14′, όταν ο Γιαννιώτας με καλοκτυπημένη εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Τριανταφυλλάκο μόνο στη περιοχή και ξεχασμένος από την Ιταλική άμυνα σημείωσε με άψογη κεφαλιά το 1-0. Η ομάδα της Φλωρεντίας αντέδρασε και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με τον Ρομούλο στο 31′. Έτσι, τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες. Στην επανάληψη το ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά για τον Άρη καθώς ο Γιαννιώτας στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης τραυματίστηκε και αποχώρησε κλαίγοντας από τους έντονους πόνους που ένιωθε. Επτά λεπτά μετά οι Ιταλοί πήραν την πρωτοπορία στο σκορ με άψογο πλασέ του Λιάγιτς. Στη συνέχεια της αναμέτρησης ο ρυθμός των δύο ομάδων έπεσε και το προβάδισμα της Φιορεντίνας παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων

ΑΡΗΣ: Βελλίδης, Ασλανίδης, Γιαννίτσης, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Καζναφέρης, Τριανταφυλλάκος, Γκέσιος, Παπαστεριανός, Γιαννιώτας, Ηρακλής.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Βιβιάνο, Κασάνι, Νάσταζιτς, Ρονκάλια, Πασκουάλ, Ρόμουλο, Ολιβέρα, Λατζάρι, Τσέρτσι, Γιόβετιτς, Λιάγιτς.