Β΄ Ε.Π.Σ.Α.

Αγκαλιά με τον τίτλο ο Αττικός, 6-0 την Ελπίδα Αγίων Αναργύρων

Πολύ κοντά στην κατάκτηση του τίτλου και την άνοδο στην Α’ ΕΠΣΑ βρίσκεται πλέον ο ιστορικός Αττικός, που μέσα σε γιορτινή ατμόσφαιρα επικράτησε με 6-0 επί της Ελπίδας Αγίων Αναργύρων.

Πλέον τυπικά χρειάζεται ένα βαθμό για να στεφθεί πρωταθλητής χωρίς να τον ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα αποτελέσματα.

Στην πρώτη καλή φάση του αγώνα στο 10′, ο Μάρκου έδιωξε το σουτ του Ρεζτσόβ εκτός περιοχής, ενώ στην συνέχεια της φάσης και πάλι ο τερματοφύλακας της Ελπίδας έδιωξε δύσκολα το σουτ του Χέλμη μέσα από την περιοχή. Δύο λεπτά αργότερα, το πλασέ του Κοντόπουλου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 15′, ο Αττικός κέρδισε ένα φάουλ περίπου δέκα μέτρα εκτός περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρεζτσόβ και με φοβερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 19′, ο Χέλμης έκανε εξαιρετική ατομική προσπάθεια, βρέθηκε μέσα στην περιοχή και στο τετ α τετ πλάσαρε ψύχραιμα για το 2-0 του Αττικού…

Στο 20′ έπειτα από μια βαθιά μπαλιά, ο Ζευκιλής μπήκε από πλάγια στην περιοχή και έκανε το βολέ στην κίνηση, γράφοντας το 3-0 για τους γηπεδούχους. Στο 25′, έπειτα από μια εκτέλεση κόρνερ, ο Γκιόλας βρέθηκε αμαρκάριστος στην μικρή περιοχή και με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Μάρκου για το 4-0. Στο 32′ ο Κοτούλιας έκανε τη σέντρα, η άμυνα της Ελπίδας αδράνησε και ο Χέλμης με κεφαλιά έκανε το 5-0, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Χέλμης έκανε την προσπάθεια από δεξιά και έδωσε έτοιμο γκολ στον Γεωργαντή, ο οποίος με προβολή προ κενής εστίας έκανε το 6-0. Στο 55′ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσοχαντάρη πέρασε λίγο άουτ. Στο 86′ ο Διονύσης Σπυρόπουλος μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το πλασέ με τη μπάλα στα σταματά στο οριζόντιο δοκάρι, με τον Μπάνη στην επαναφορά να στέλνει με κεφαλιά και πάλι τη μπάλα στο δοκάρι. Στα υπόλοιπα λεπτά δεν σημειώθηκε κάποια μεγάλη ευκαιρία, με το 6-0 να μένει μέχρι το τέλος.

Αττικός: Καραμαλίγκας, Κοντόπουλος, Λίκα (75′ Σμυρνιώτης), Χιονάς, Κο τούλιας, Πουλέρι, Χέλμης (57′ Μπαξεβανάκης), Ζευκιλής, Γκιόλας (57′ Κορνελάτος), Ρετζόβ (65′ Κράμπης), Γεωργαντής

Ελπίδα Αγίων Αναργύρων: Μάρκου Χρ., Κοτσίνης (28′ Σπυρόπουλος Διον.), Γιαμαρέλος (28′ Κάβουρας), Παππάς, Ντάκα, Σπυρόπουλος Παντ. (61′ Μάρκου Αλ.), Κίτσος (61′ Κασνέτσι), Μπάνη, Τσοχαντάρης, Λάνη (65′ Μπεκιράϊ), Ζενουνλλάρι