5ος Όμιλος

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ-Εθνικός Πειραιά 1-0

Με ψυχωμένη εμφάνιση, ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ πέτυχε ιστορική νίκη με 1-0 απέναντι στον Εθνικό, του οποίου “έσπασε” μάλιστα το αήττητο.

Η δεύτερη φετινή νίκη για τη χανιώτικη ομάδα ήρθε με γκολ του Βεστάκη στο 83′, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς στις Μουρνιές.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Εθνικός “πατούσε” καλύτερα και είχε και δύο δοκάρια, αλλά στο δεύτερο 45λεπτο οι παίκτες του Κώστα Ανυφαντάκη παρουσιάστηκαν πιο αποφασιστικοί, πανηγυρίζοντας μια πολύτιμη νίκη.

Οι φάσεις του αγώνα (με βάση το live του aeek-synka.gr)
9′ Το πλασέ του Παληγεώργου ήταν αδύναμο, με τον Βουτσινά να μην ανησυχεί.
20′ Σουτ του Πολίτη με την παρέμβαση του Πονηρού η μπάλα προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι.
21′ Επικίνδυνο γύρισμα του Κυτράκη ο Πονηρός στη γραμμή μπλοκάρει.
23′ Διπλή ευκαιρία για τον Εθνικό. Με τον Πονηρό να αρνείται το γκολ στην αρχή και τον Μπλάνκο να “σημαδεύει” το οριζόντιο δοκάρι.
24′ Πλασέ του Μπλάνκο η μπάλα εκτός εστίας.
32′ Σουτ του Τσιλιγκίρη άουτ.
45′ Μεγάλη ευκαιρία, από κόρνερ του Μποτωνάκη ο Καρβουνιάρης στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.
47′ Επικίνδυνο γύρισμα του Μπλάνκο ο Τσιλιγκίρης δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα όπως θα ήθελε.
52′ Σουτ του Μπλάνκο μπλοκάρει ο Πονηρός.
63′ Σέντρα του Μπλάνκο κεφαλιά του Τσιλιγκίρη άουτ.
69′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Βεστάκη να μην μπορεί να πλασάρει τον Βουτσινά.
76′ Νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Μποτωνάκη, το σουτ του μπλοκάρει σταθερά ο Βουτσινάς.
83′ ΓΚΟΛ: Ο Βεστάκης “κερδίζει” στο σπριντ τους αμυντικούς του Εθνικού και πλασάρει τον Βουτσινά για το 1-0.
90′ Κεφαλιά του Μπάτερ μπλοκάρει ο Πονηρός.

Διαιτητής: Μανδαλενάκης (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Μαυρουδής – Ι. Δασκαλάκης (Ηρακλείου)

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ (Κώστας Ανυφαντάκης): Πονηρός, Παληγεώργος (50′ λ.τρ. Βασιλάκης), Καρβουνιάρης, Πετράκος (65′ Μάστορας), Παπατζίκος, Μαζιώτης (89′ Λαμπάκης), Κυτράκης, Βεστάκης, Μποτωνάκης, Νικόλτσης (34′ λ.τρ. Ξαγοράρης), Βαρδάκης

Εθνικός (Λουκάς Καραδήμος): Βουτσινάς, Βλάχος, Μηλιώτης, Κορνέζος, Σμίλτος, Σκεντεράι (70′ Ρομάνο), Αλεξίου, Κωνσταντίνου, Μπλάνκο (63′ Μάναλης), Τσιλιγκίρης, Πολίτης(84′ Μπάτερ).