6ος Όμιλος

ΑΕΚ – ΠΑΟ Κρουσσώνα 7-1

Την μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της στη Γ’ Εθνική πέτυχε η ΑΕΚ, που στο ΟΑΚΑ του ΠΑΟ Κρουσσώνα με 7-1! Έξι τέρματα πέτυχαν στο δεύτερο ημίχρονο οι “κιτρινόμαυροι” – Χατ – τρικ ο Μπρέσεβιτς. Το γκολ της… τιμής για τους Κρητικούς ο Παππάς
Η ΑΕΚ ανέβασε στροφές στο 2ο ημίχρονο και επιβλήθηκε ολοκληρωτικά του ΠΑΟ Κρουσσώνα, επικρατώντας με 7-1, στην πιο ευρεία νίκη της μέχρι σήμερα στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής

Μέτριο το πρώτο ημίχρονο, με τους “κιτρινόμαυρους” να φτάνουν στο γκολ στο 33’ με τον Γροντή μετά από… κόντρα. Η συνέχεια όμως επιβράβευσε τους φιλάθλους που βρέθηκαν -παρά τη βροχή- στο ΟΑΚΑ. Στο 47’ μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια ο Μπρέσεβιτς με ωραίο προβολή έκανε το 2-0, ενώ στο 54’ ο Ντακόλ πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Καλομοίρη για το 3-0.

Ο Μπρέσεβιτς βρήκε πάλι δίχτυα για το 4-0 στο 55’ μετά από ασίστ του Ντακόλ και στο 59’ ολοκλήρωσε το χατ-τρικ ξεπερνώντας και τον αντίπαλο γκολκίπερ. Στο 66΄ ο Πλατέλλας με εντυπωσιακό εναέριο σουτ έκανε το 6-0 για να κλείσει το επιθετικό κρεσέντο στο 75’ όταν ο Πλατέλλας κέρδισε το πέναλτι από τον Καλομοίρη και την αποβολή του αντίπαλου γκολκίπερ με τον Ντακόλ να ευστοχεί και να κάνει το 7-0.

Το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους, σημείωσε ο Παπάς στο 79’ μετά από τραγικό λάθος του Βούρα.

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Βούρας, Πεταυράκης, Ρόβας, Σταθάκης, Γεωργέας (68’ Αργυρίου), Κορδέρο, Ανάκογλου, Γροντής, Ντακόλ (75’ Τσεβάς), Πλατέλλας, Μπρέσεβιτς (75’ Παυλής).

ΠΑΟ ΚΡΟΥΣΩΝΑ (Μύρων Σηφάκης): Καλομοίρης, Σκουτέλης, Μασέλης, Μακατουνάκης (62’ Αλέκου), Κορδονούρης, Ταβλαδωράκης, Καπετανάκης, Παπαρούνας, Κουράκης, Νύκταρης (74’ Ζερβός), Παππάς