3ος Όμιλος

Αιολικός-Καλαμάτα 1-0

Η «χρυσή» αλλαγή του Πέτρου Μίχου ο οποίος είχε την … έμπνευση να ρίξει τον Λαλά (φωτό) στο ματς λίγο μετά την συμπλήρωση 80 λεπτών έκρινε την αναμέτρηση του Αιολικού με την Καλαμάτα. Ο Μυτιληνιός επιθετικός ήταν αυτός ο οποίος με ένα «ξερό» σουτ στο 83΄, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, ξεκλείδωσε την άμυνα της Καλαμάτας που με 1-0 γνώρισε οδυνηρή ήττα και βυθίστηκε ακόμη περισσότερο στην βαθμολογία του 3ου ομίλου.
Η Μαύρη Θύελλα έφερε το ματς στα μέτρα της στο πρώτο μέρος καθώς ο Αιολικός είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει. Ο Κώστας Καλογιαννίδης είχε στήσει καλά την ομάδα και η Καλαμάτα εφαρμόζοντας τακτική… Άργους περίμενε την αντίπαλό της και προσπαθούσε να γίνει επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις.
Το σκηνικό άλλαξε στο β΄ μέρος αφού οι γηπεδούχοι πέρα από τη εδαφική υπεροχή άρχισαν να πιέζουν ασφυκτικά. Ο Σίμωσης που στο πρώτο μέρος ήταν καλά κλεισμένος άρχισε να βρίσκει χώρους και να δημιουργεί συνεχώς ρήγματα. Η Καλαμάτα με μαζική άμυνα κρατούσε με νύχια και με δόντια τον πολύτιμο βαθμό αλλά στο 83΄ η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς και το πολύτιμο τρίποντο έφερε τους γηπεδούχους πάνω από τον Παναρκαδικό στην 3η θέση της βαθμολογίας.
Το φιλμ του αγώνα
90’+5′ Τελευτάιο σφύριγμα απο τον διαιτητή Χαλδαίο. Ο Αιολικός 1-0 την Καλαμάτα με γκολ του Λαλά στο 83′.
88′ Κλείνει τις αλλαγές και ο Πέτρος Μίχος για τον Αιολικό. Ο Κρητικός στην θέση του Σίμωση
85′ Τρίτη αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Τσουλάκος στην θέση του Κεμάλι
83′ ΓΚΟΛ 1-0 Ο ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Ο Λαλάς στην πρώτη του παφή με την μπάλα έπιασε σουτ έξω απο την περιοχή και έγραψε το 1-0
82′ Δεύτερη αλλαγή για τον Αιολικό με τον Λαλά να παίρνει την θέση του Μανουσάκη
81′ Κίτρινη στον Λιόλιο για φάουλ στον Κέρι
78′ Ωραία εκτέλεση φάουλ του Κέρι, ο Σίμωσης έπιασε την κεφαλιά άουτ
76′ Κίτρινη στον Καδή για φάουλ στον Μανουσάκη
71′ Κίτρινη κάρτα στον Θοεδώρου
68′ Δευτερη αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Θεοδώρου στην θέση του Οτα που βγάινει χωλαίνοντας
67′ Πρώτη αλλαγη για τον Αιολικό. Ο Αθανασόπουλος στην θέση του Τσιλιγγίρη
60′ Πρώτη αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Καλαντζής στην θέση του Μπεγλεκτσή
56′ Νέα προσπάθεια του Σίμωση. Μετά απο κόρνερ έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ
55′ Κάθετη στον Σιμωση ο οποίος κοντρόλαρε και έπιασε το σουτ μέσα απο την περιοχή αλλα ο Στυαράκης ο οποίος επιχειρούσε έξοδο έδιωξε σε κόρνερ
54′ Σουτ του Μανουσάκη απο πλάγια η μπαλα στην αγκαλιά του Σταυράκη. Ο Αιολικός έχει μπέι καλύτερα στο β΄μέρος και απειλεί
52′ Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Κέρι να πιάνει το σουτρ μέσα απο την περιοχή αλλά η μπάλα να κοντράρει και να περνά κόρνερ
47′ ο Σίμωσης έγΙνε κάτοχος της μπάλας στην περιχοή κοντρόλαρε, ελίχθηκε αλλά το σουτ δεν ήταν καλό
46′ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
45+1′ Λήξη του πρώτου ημιχρόνου στο Δημοτικό στάδιο Καλλονής. Αιολικός- Καλαμάτα 0-0. Η Μαύρη Θύελλα με σωστή τακτική έχει κλεισει τους διαδρόμους προς την εστία του Σταυράκη και δεν έχει επιτρέψει στυοε γηπεδούχους να φανούν απειλητικοί.
39′ Κίτρινη κάρτα στον Μπακάλη για σκληρό φάουλ στον Μπεγλεκτσή
34′ Ο Κασμερίδης έγινε κάτοχος της μπάλας μετά πο κόρνερ αλλά έκανε κάτο μεταξύ σε΄ντρας και σουτ και η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Πουρή
30′ Η Καλαμάτα έχει πάρει μέτρα στον αγωνστικό χώρο με τους Μπεγλεκτσή και Ότα να προσπαθούν να δημιουργήσουν ρίγματα
22′ Γυριστό σουτ του Μανουσάκη μέσα απο την περιοχή η μπάλα περασε συρτά απο το δεξί κάθετο δοκάρι του Σταυράκη
20′ Χωρίς την μεγάλη φάση το ματς. Οι γηπεδούχοι έχουν περισσότερη ώρα την μπαλα στα πόδια τους αλλά δεν απειλούν
15′ Αδύναμο σουτ του Ότα κανένα προβλημα για τον Πουρή
10′ Πρώτη τελική για τον Αιολικό με σουτ του Κέρι που δεν προβλημάτισε όμως τον Σταυράκη
5′ Μοιρασμένο το παιχνίδι στο ξεκίνημα με τον Αιολικό όπως έινια είναι φυσικό να έχει την κατοχή.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Πουρής, Καδής, Καλαγκάνης, Μπακάλης, Βαγγέλης, Κριπιντίρης, Τσιλιγγίρης (67’ Αθανασόπουλος), Μίχος, Σίμωσης (88′ Κρητικός), Κέρι, Μανουσάκης (82′ Λαλάς).
ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Σταυράκης, Γαλανόπουλος, Λιόλιος, Τσόπελας, Κασμερίδης, Τσιμικλής, Μανουσάκης, Κολημήτρας, Μπεγλεκτσής (60′ Καλαντζής), Ότα (68′ λ.τ. Θεοδώρου), Κεμάλι (84′ Τσουλάκος).

Πηγή: sport365