Κέρδισε την Άρσεναλ 3-1 αλλά πάει Εuropa League!

Το όνειρο παραλίγο να γίνει πραγματικότητα. Ο Ολυμπιακός έκανε το χρέος του και με το παρπάνω, νικώντας την Αρσεναλ με 3-1, αλλά η Μαρσέιγ πέτυχε δύο γκολ σε δύο λεπτά (85′ Αντρέ Αγιού και 87′ Βαλμπουενά) και άφησε την ελληνική ομάδα στο Europa League.

Τα γκολ των Τζιμπούρ (16′) και Φουστέρ (36′), σε συνδυασμό με το 2-1 (σκορ ημιχρόνου) στο Ντόρτμουντ-Μαρσέιγ, έκαναν όλους να πιστεύουν ότι η ελληνική ομάδα θα συνεχίσει στη διοργάνωση των αστεριών.

Όμως το τέλος, στη Γερμανία, δεν ήταν αυτό που περίμεναν οι «ερυθρόλευκοι». Αν και ο Μοδέστο σκόραρε κάνοντας το 3-1, σε απάντηση του γκολ του Μπεναγιούν, οι Αντρέ Αγιού και Βαλμπουενά σκόραραν μέσασε δυο λεπτά (85′ και 87′), χαλώντας το πάρτι.

Η παρουσία του Ολυμπιακού ήταν πολύ καλή στη διοργάνωση, αλλά του μένει η γλυκόπικρη γεύση της 3ης θέσης και του Europa League.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ήταν πολύ ανώτερος από την Άρσεναλ, δείχνοντας από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πως ήταν αποφασισμένος να πάρει το… τρίποντο!

Κάτι που κατάφερε, ωστόσο τελικά δεν…έφτανε μόνο αυτό.

Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, όντας ανώτερη από τους Άγγλους, πήρε από τα… μούτρα τους φιλοξενούμενους και στο 16′ o Tζεμπούρ, αφού πρώτα πέρασε τον Φαμπιάνσκι, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Με το πέρασμα του χρόνου, έχοντας οι «ερυθρόλευκοι» την ψυχολογία με το… μέρος τους, ο Μιραλάς λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, αλλά δεν κατάφερε να «κρεμάσει» τον Φαμπιάνσκι , ο οποίος έκανε τραγικό λάθος.

Ωστόσο, αυτό που δεν κατάφερε ο Μιραλάς, το έκανε ο Φουστέρ.

Συγκεκριμένα, στο 36` διπλασίασε τα τέρματα για τον Ολυμπιακό, εξαιτίας της λανθασμένης απομάκρυνσης από τον Μανόνε, που στο μεταξύ είχε αντικαταστήσει τον τραυματισμένο Φαμπιάνσκι– με το κεφάλι έξω από την περιοχή του.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός είχε ακόμη δύο ευκαιρίες να «τελειώσει» το παιχνίδι, οι Τζεμπούρ και Μανιάτης, όμως, δεν ήταν εύστοχοι.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Βαλβέρδε, μπήκαν με την ίδια διάθεση, όπως στο πρώτο μέρος, συνεχίζοντας να χάνουν ευκαιρίες και στο 57` το «πλήρωσαν», καθώς οΜπεναγιούν με σουτ μέσα από την περιοχή μείωσε σε 2-1.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Μοντέστο πρόλαβε του Μανόνε, ωστόσο έστειλε την μπάλα μπάλα άουτ προ κενής εστίας.

Οι ποδοσφαιριστές Μενγκέρ πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ οι «ερυθρόλευκοι», κλείστηκαν στο δικό τους μισό.

Σε αντεπίθεση στο 84` ο Mιραλάς είδε τον τερματοφύλακα της Άρσεναλνα επεμβαίνει εντυπωσιακά και να κρατά το 2-1, αλλά ο Μοντέστο στο 88` διαμόρφωσε το τελικό 3-1, ένα αποτέλεσμα που ωστόσο δεν ήταν αρκετό για να προκριθεί ο Ολυμπιακός στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Μέγιερι, Μαρκάνο, Μέλμπεργκ, Παπαδόπουλος, Τοροσίδης, Μανιάτης, Μοδέστο, Φουστέρ (64’ Αμπντούν), Χολέμπας (37’ Ορμπάιθ), Μιραλάς, Τζεμπούρ (90’ Παπάζογλου).

Άρσεναλ. (Αρσέν Βενγκέρ): Φαμπιάνσκι (25’ Μανόνε), Τζουρού, Σκιλασί, Βερμάελεν, Σάντος (51’ Μίκελ), Φρίμπονγκ, Κοκελίν (67’ Ροσίτσκι), Τσάμπερλεϊν, Αρσάβιν, Μπεναγιούν, Σαμάκ.