Οι αγώνες στον 8ο όμιλο (αναλυτικό ρεπορτάζ)

.

Αναλυτικό ρεπορτάζ των αγώνων στον 8ο όμιλο του περιφερειακού. Γράφει ο Κυριάκος Παντζαρίδης

ΠΕΥΚΗ – ΑΙΓΑΛΕΩ 2-1

Ο πρώτος γύρος ολοκληρώθηκε θετικά για το Αιγάλεω δεδομένου ότι η ιστορική ομάδα σε δέκα αγώνες μετρούσε εννέα νίκες και μόλις μια ήττα. Παρ’ όλα αυτά, το δεύτερο μισό του πρωταθλήματος δεν ξεκίνησε ιδανικά για το «Σίτυ» αφού χθες οι «κυανόλευκοι» ηττήθηκαν με 2-1 από την Πεύκη δείχνοντας παράλληλα ότι δεν διανύουν και την καλύτερη περίοδο. Μάλιστα, αυτό το αποτέλεσμα είχε σαν συνέπεια να μειωθεί η διαφορά από την 2η Κηφισιά στον ένα βαθμό, η οποία μάλιστα έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο

Στο α’ μέρος το συγκρότημα του Γιώργου Γεωργουλόπουλο μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 21′ με κεφαλιά του Ιορδανίδη. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 57′ όμως το φάουλ που εκτέλεσε ο Παπουτσής σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Δράμπαλη. Στο 69′ υπήρξε δίλεπτη διεκοπή στη συνάντηση αφού φίλαθλοι έβριζαν επανειλημμένα τον επόπτη. Ό,τι δεν κατάφερε ο Παπουτσής σημείωσε στο 80′ ο Πολυκρέτης ο οποίος με κοντινό σουτ ισοφάρισε σε 1-1. Παρ’ όλα αυτά, οι « νεοφώτιστοι» δεν είχαν πει τη τελευταία τους λέξη. Στο 1′ των καθυστερήσεων ο Διονύσης Λιοσάτος έκανε ό,τι ήθελε την αντίπαλη άμυνα δίνοντας έτοιμο γκολ στον Κακλαμάνο ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς. Διαιτητής ήταν ο Τζοβάρας.(Φθιώτιδας)

ΠΕΥΚΗ: Δράμπαλης, Τσακιράκης, Τουρκοχωρίτης, Παπαγιώργης, Τερζής, Καραμπέτσος, Θανασάι (79′ Χριστόπουλος), Μάτσος, Ιορδανίδης (75′ Κωστάκης), Σεμερτζίδης (62′ Λιοσάτος), Κακλαμάνος

ΑΙΓΑΛΕΩ: Κουρεπίνης, Παπουτσής, Ταμπάκης (61′ Κουμπούλης), Κουτσοδήμος, Δάρρας, Καλλής, Δουκάκης, Τουρνάς, Μακρής, Τζανετάκος (74′ Ντεκίδης), Πολυκρέτης.

ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

ΑΙΟΛΙΚΟΣ-ΙΑΣΩΝ 3-4

Ματσάρα παρακολούθησαν χθες όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο της Μυτιλήνης, εκεί που Ιάσονας επικράτησε του ιστορικού Αιολικού με 4-3. Πριν καν συμπληρωθεί 1′ στην αναμέτρηση ο Τσαρτσίδης με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Διονυσάτου έγραψε το 1-0. Στο 15′ ο δημιουργός έγινε εκτελεστής αφού με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Διονυσάτος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στη συνέχεια, οι νεοφώτιστοι «αφυπνίστηκαν» και κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρους τους κατάσταση. Στο 31′ ο Δ. Θανόπουλος μείωσε σε 2-1, ενώ 3′ αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έφερε το ματς στα ίσια. Με την ολοκλήρωση του α’ μέρους αποβλήθηκαν οι Διονυσάτος για τους γηπεδούχους και Λίκα για τους φιλοξενούμενους. Στο 50′ ο Κανακάρης έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο σωματείο των δυτικών προαστίων, ενώ στο 70′ ο Φλέγκας με κεφαλιά σημείωσε το 4-2. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 72′ ο Δουμπλατζής. Διαιτητής ήταν ο Σταθόπουλος (Δυτικής Αττικής)

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Σουτζόγλου, Καλλιμαντζέρος (57′ Παπαδόπουλος), Κροτσίδας (46′ Δούμπλατζης), Τσαρτσίδης, Βαξεβάνης (84′ Κουκέλλης), Αλευράς, Μίχος, Διονυσάτος, Γκόντζος, Πετρουζέλλης, Μάντζιος

ΙΑΣΩΝ: Λέτσο, Τσούτσουρας, Θ. Θανόπουλος (74′ Ρόπας), Τζαπέλ, Λίκα, Δ. Θανόπουλος (70′ Φιλόπουλος), Μανωλιάδης, Φλέγκας, Πατσαβούρας, Φλέγκας, Κανακάρης (86′ Σιδέρης).

ΠΑΟ ΡΟΥΦ-ΚΗΦΙΣΙΑ 0-1

Με τον καλύτερο τρόπο εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Αιγαλέω η Κηφισιά που επιβλήθηκε εκτός έδρας με 1-0 του ΠΑΟ Ρουφ. Μετά από ένα στείρο α’ μέρος οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν αισθητά την εικόνα τους στην επανάληψη. Στο 70′ η μπάλα έφτασε στο νεοεισελθών στο παιχνίδι Παπαδόπουλο ο οποίος με ωραίο σουτ νίκησε τον Παππά γράφοντας το τελικό αποτέλεσμα. Διαιτητής ήταν ο Κουντουριώτης (δυτικής Αττικής)

ΠΑΟ ΡΟΥΦ: Παππάς, Καγκάδης, Κουκουλάς, Μητρόπουλος, Σαλλάκου, Ι. Κωνσταντόπουλος, Φωτόπουλος (72′ Ρίζος), Καμαριάρης, Μιχαήλ, Χ. Κωνσταντόπουλος (43′ λ. τρ. Διαμαντόπουλος), Φλέσσας

ΚΗΦΙΣΙΑ: Κόλλιας, Στασινός, Καραμπάς, Έσλερ, Τεγούσης, Ντούμος, Στέργιος, Τριανταφυλλίδης (46′ Χίσο (80′ λ. τρ. Νταγιάντας)), Βέρμπης, Γκουτσούλας, Κάρος (62′ Παπαδόπουλος).

ΑΓΙΑΞ ΤΑΥΡΟΥ-ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ 0-1

Δύσκολη νίκη πέτυχε η Νέα Ιωνία μέσα στον Ταύρο που επικράτησε με το φτωχό πλην πολύτιμο 1-0 του τοπικού Άγιαξ. Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε στις καθυστερήσεις του α’ μέρους ο Χρόνης. Οι «Ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να είχαν πάρει το βαθμό της ισοπαλίας, όμως στο 91′ ο Χαλίλι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ραχιώτη. Διαιτητής ήταν ο Παντελαίων (Λέσβου)

ΑΓΙΑΞ ΤΑΥΡΟΥ: Θανόπουλος, Τριανταφυλλίδης (60′ λ.τρ. Πέττας), Μιχαηλίδης, Καζιάνης, Παπαδάκης, Κατίδης (85′ Σπανάκος), Πατέλης (60′ Βενάρδος), Ηλιάκης, Μαυρουδής, Θεοφάνους, Χαλίλι

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ: Ραχιώτης, Αχμέτ, Χρόνης, Μπιρμπίλι, Νταϊφώτης, Καλογερής (46 Μπίζας), Καραμέρης (35′ λ.τρ. Καραβίδας), Νησαριώτης, Ογκμπουε (85′ Βογατσάς), Σαγανάς

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ-ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 2-2

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, Περιστέρι και Ηλυσιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά στο α’ μέρος έχοντας τον έλεγχο του αγώνα. Στο 12′ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα με τον Αγγελόπουλο όμως το τέρμα ακυρώθηκε έπειτα από υπόδειξη οφσάιντ. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 17′ ο ίδιος ποδοσφαιριστής πήρε το… αίμα του πίσω γράφοντας το 1-0. Στο 26′ αποβλήθηκε για την ομάδα του Δημήτρη Παπασπύρου ο Αγγελόπουλος με δεύτερη κίτρινη. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ιωαννίδης σημείωσε το 2-0. Στο 28′ ο Μπέλλης με εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Μαχαίρα και στην επαναφορά ο Μήλλιος βρήκε δίχτυα. Παρ’ όλα αυτά το τέρμα των «ροσονέρι» ακυρώθηκε έπειτα από υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ. Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν στην επανάληψη να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας. Στο 59′ ο Μητροφάνης μείωσε σε 2-1, ενώ στο 5′ (!) των καθυστερήσεων ο Χρήστος Πλέστης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Διαιτητής ήταν ο Ανδρονικίδης (Πειραιά)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Τικταπανίδης, Πλέστης Π. (55′ Κουτσούκης), Βασίλογλου, Μητροφάνης, Μήλιος, Χέλμης (63′ Ηλιάδης), Μπόσιος, Πλέστης Χ., Παπαναστασίου, Μπέλλης, Συρράκος.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Μαχαίρας, Μητσόπουλος, Ιωαννίδης, Καραπιπέρης, Τσέπε, Αμανατίδης, Σύσκος (75′ Βασιλός), Τζώρτζης (80′ Ξένος), Αγγελόπουλος, Κολοβός (55′ Φωστέρης), Μασούρας