5ος Όμιλος

Παλαιόχωρα-ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ 1-2

Το ΣΥΝΚΑ πήρε το χανιώτικο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής στον 5ο όμιλο της Γ’ Εθνικής νικώντας 2-1 στην Κάντανο την Παλαιόχωρα.

Σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο και κάτω από καταρρακτώδη βροχή διεξήχθη το ματς, που ήταν για γερά νεύρα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στα δύο τους γκολ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και συγκεκριμένα με το πλασέ του Κώστα Τσίτα στο 36’ και με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Γιάννη Μποτωνάκη στο χρόνο των καθυστερήσεων.

Η Παλαιόχωρα από την άλλη είχε την μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 39’, χάνοντας πέναλτι, με τον Ντίνο Πάγκαλο ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του ΣΥΝΚΑ, ένα πέναλτι που κέρδισε ο Παλιάτσιος από τον Νικόλτση.

Τελικά, στο 61’ σημειώθηκε το 1-2 από την κεφαλιά του Παλιάτσιου μετά τη σέντρα από τον Γκούφα.

Από εκεί και πέρα και μέχρι το τέλος, οι δυο ομάδες έχασαν ευκαιρίες για ένα ακόμη γκολ, η Παλαιόχωρα για να φτάσει στην ισοφάριση και η ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ για να πάρει μια πιο άνετη νίκη. Οι πιο κλασικές καταγράφονται αυτές στο 66’ με την κεφαλιά του Κόλα που αστόχησε από κοντά για την Παλαιόχωρα, ενώ στο 86’, ο Πονηρός είπε “όχι” σε μια σπουδαία επέμβαση στην κεφαλιά του Κουτσογιαννάκη.

Από την άλλη, το ΣΥΝΚΑ είχε το φάουλ του Μποτωνάκη από πλάγια θέση στο 68’ με τον Κτιστόπουλο να απομακρύνει στη γραμμή, ενώ στο 80’ το σουτ του Τσίτα έφυγε παράλληλα από την εστία. Επίσης, στο 90’, ο Μαυρομιχάλης πραγματοποίησε μια επιτυχημένη διπλή επέμβαση σε προσπάθειες του Βεστάκη.

Σίγουρα, το αποτέλεσμα “βολεύει” την ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ που κάνει ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή φτάνοντας τους 18 βαθμούς, ενώ η Παλαιόχωρα αδυνατεί σε ένα ακόμα ματς να πάρει βαθμούς στην Κάντανο και πλέον το έργο της δυσκολεύει πολύ για τη συνέχεια.

Palaioxora

SYNKA

GOAL Synka2

Tsitas Goal2

Οι φάσεις του αγώνα

2′ Κόρνερ του Κτιστόπουλου κεφαλιά του Κόλα η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.
4′ Διώξιμο του Μέρο η μπάλα κόντραρε στον Βεστάκη και ο Μαυρομιχάλης μπλόκαρε.
5′ Μπαλιά Πάγκαλου σουτ του Γκούφα ο Βλαχάκης απέκρουσε σε κόρνερ.
14′ Σέντρα Μποτωνάκη σουτ του Νικόλτση κοντράρει στον Μέρο, σουτ του Βεστάκη κόντραρε σε σώματα και κατέληξε κόρνερ.
22′ Ενέργεια του Πάγκαλου η μπάλα κοντράρει στον Καρβουνιάρη και ο Βλαχάκης διώχνει με τα πόδια προ του Παλιάτσιου.
24′ Σέντρα-σουτ του Παληγεώργου ο Μαυρομιχάλης.
30′ Σουτ του Κόλα μπλόκαρε ο Βλαχάκης.
36′ ΓΚΟΛ: Λάθος στην άμυνα ο Τσίτας με ιδανικό πλασέ στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα.
39′ ΠΕΝΑΛΤΙ: Ο Βισκαδούρος καταλογίζει πέναλτι του Νικόλτση πάνω στον Παλιάτσιο. Στη φάση αυτή συγκρούονται Καρβουνιάρης και Βλαχάκης και υπάρχει ολιγόλεπτη διακοπή, αφού ο δεύτερος αποχωρεί αιμόφυρτος στο πρόσωπο, ενώ ο πρώτος συνεχίζει με… μπαταρισμένο κεφάλι. Το πέναλτι εκτελεί στο 45′ ο Πάγκαλος στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
45+2′ ΓΚΟΛ: Με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση ο Μποτωνάκης κάνει το 0-2.
47′ Ατομική ενέργεια και σουτ του Βεστάκη ο Μέρο διώχνει σε κόρνερ.
52′ Σουτ του Βεστάκη ψηλά άουτ.
61′ ΓΚΟΛ: Σέντρα Γκούφα κεφαλιά του Παλιάτσου και 1-2.
63′ Σουτ του Γκούφα σε κόρνερ ο Πονηρός. Από το κόρνερ του Μανουσάκη η κεφαλιά του Κόλα καταλήγει στην αγκαλιά του Πονηρού.
66′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Κόλα από κοντά με κεφαλιά να αστοχεί.
68′ Φάουλ του Μποτωνάκη από πλάγια θέση ο Κτιστόπουλος απομακρύνει στη γραμμή.
80′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Τσίτα αλλά το σουτ του φεύγει παράλληλα από την εστία.
86′ Σέντρα του Θεοδωράκη κεφαλιά του Κουτσογιαννάκη και σπουδαία επέμβαση του Πονηρού, που μπλοκάρει στη συνέχεια.
90′ Μπαλιά του Καρβουνιάρη και διπλή επέμβαση του Μαυρομιχάλη σε προσπάθειες του Βεστάκη.

Διαιτητής: Βισκαδούρος (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Ι. Δασκαλάκης – Ελευθεράκης

Κίτρινες κάρτες: Μαζιώτης (20′), Νικόλτσης (43′), Τσίτας (65′), Κτιστόπουλος (67′), Παπατζίκος (90+3′)

Παλαιόχωρα (Αστέριος Θέμελης): Μαυρομιχάλης, Μανουσάκης, Μέρο, Ράδης, Νικολίτσης, Κτιστόπουλος, Ζαχαράκης (84′ Θεοδωράκης), Κόλα (68′ Κουτσογιαννάκης), Γκούφας (79′ Αναστασόπουλος), Παλιάτσιος, Πάγκαλος.

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ (Κώστας Ανυφαντάκης): Βλαχάκης (44′ λ.τρ. Πονηρός), Βασιλάκης, Παπατζίκος, Καρβουνιάρης, Παληγεώργος, Μαζιώτης (73′ λ.τρ. Λαμπάκης), Μαθιουδάκης, Μποτωνάκης (90′ Τσοντάκης), Νικόλτσης (90+5′ Μανιαδάκης), Τσίτας, Βεστάκης.