Χαραυγιακός – Ηράκλειο 2-2

Το μεγάλο ντέρμπι του 1ου ομίλου στην Α ‘ΕΠΣΑ δεν ανέδειξε νικητή καθώς Χαραυγιακός και Ηράκλειο ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 2-2 σε ένα επεισοδιακό ματς. Οι μελανόλευκοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με εννέα ποδοσφαιριστές ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι μέχρι το 81′ ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0. Στο α’ μέρος οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή με τους Ηρακλειώτες να μένουν στο 41′ με δέκα παίκτες στο γήπεδο λόγω αποβολής του Πετρίτση. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι άρχιζαν να κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 76′ χαρις σε γκολ του εκπληκτικού Ανδρέα Κατσούλη. Λίγα λεπτά αργότερα ο Πρασσάς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του κι εκεί αρκετοί νόμιζαν ότι τα πάντα είχαν κριθεί. Υπολόγιζαν ωστόσο χωρίς τις ορέξεις του Σάκη Τζανέτου. Ο έμπειρος μεσοεπιθετικός αφού αξιοποίησε αρχικά το πέναλτι που κέρδισε ο Μπούρας στο 83′ (στη συγκεκριμένη φάση αποβλήθηκε ο Παριανός), στο 87′ με αριστουργειματική εκτέλεση φάουλ έβγαλε το φίδι από την τρύπα για την ιστορική ομάδα της Ηλιούπολης διαμορφώνοντας το τελικό 2-2. Πάντως, με τη λήξη του αγώνα ο Ρόκο από πλευράς Χαραυγιακού αντίκριση την απευθείας κόκκινη διότι χτύπησε αντίπαλο

Διαιτητές: Ευαγγέλου- Δόσης, ΚοσΛμάς

ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ: Δωριάδης, Γουσούλης, Παπαδημητρίου, Ξένος, Ράμμος, Στασινόπουλος (58′ Παπαδόπουλος), Νικόλα, Μητροφάνης, Τσούνι (72′ Ρόκο), Τζανέτος, Πλεξίδας (83′ Μπούρας)

ΗΡΑΚΛΕΙΟ: Θεοδωρίδης, Πρελασάι (32′ Πρασσάς), Κατσούλης, Παριανός, Βαμβακερής, Πετρίτσης, Μαλισιώβας (82′ Θάνος), Χριστοδούλου (46′ Κωνσταντόπουλος), Γκροπάι, Καφετζής, Λαναράς