Χολαργός – Θρίαμβος Αθηνών 2-4 στην παρ (1-1)

Με πρωταγωνιστή τον Υφαντή ο Θρίαμβος Αθηνών απέκλεισε τον Χολαργό στην παράταση με 4-2

Ήταν το ματς που ξεχώριζε για την γ’ φάση του Κυπέλλου με τον Θρίαμβο Αθηνών να παίρνει τελικά την μεγάλη πρόκριση επικρατώντας εκτός έδρας του Χολαργού στην παράταση με 4-2. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 1-1, όπως και η αναμέτρηση της περασμένη Κυριακής για το πρωτάθλημα, αλλά οι φιλοξενούμενοι στον έξτρα χρόνο εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με δέκα από το 85′. Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Οι «κυανόλευκοι» βρέθηκαν από νωρίς μπροστά στο σκορ με το τέρμα του Ξηντάρα στο 9′, με τον ίδιο παίκτη να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 55′ για το 2-0, αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στο 85′ όμως έγινε η φάση που άλλαξε το ρουν της συνάντησης, αφού ο Στεριανός ανέτρεψε τον Σαλαπάτα και ο διαιτητής της συνάντησης Αντωνίου έδωσε πέναλτι και παράλληλα απέβαλε τον αμυντικό των γηπεδούχων. Έτσι ο Υφαντής, ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα, δεν έχασε την ευκαιρία να γράψει το 1-1 και να στείλει το ματς στην παράταση. Οι ποδοσφαιριστές του Θριάμβου εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και με το δεύτερο τέρμα του Υφαντή στο ματς στο 103′ και το γκολ του Τοροσιάδη στο 105′ έφθασαν στο 1-3. Οι παίκτες του Χολαργού βρήκαν το σθένος να μειώσουν σε 2-3 με τον Λαγό στο 110′, αλλά ο Ψαρρής στο 115′ «κλείδωσε» την πρόκριση υπέρ των «κυανοπράσινων» γράφοντας το τελικό 2-4. Διαιτητής ήταν ο Αντωνίου και βοηθοί του οι Αργυρός και Γιαννουγλίδης.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ: Νικολάου, Τασσόπουλος, Ζώης, Στεριανός, Τζανετής, Θεοφάνους, Λαγός, Τζέλι, Ξηντάρας (75′ Γκόφας), Ρίζος (80′ Αναστασόπουλος), Θύμιος (62′ Ψάλας),

ΘΡΙΑΜΒΟΣ: Παίζης, Κατσορίδας (46′ Συμεωνίδης), Λακέας (60′ Τοροσιάδης), Θεμελίδης, Λιόλιος, Τσιούγκος, Ελ Ράντυ, Ψαρρής, Παππάς (46′ Σαλαπάτας), Υφαντής, Κόρδος