Άλμα σωτηρίας για Πανναξιακό..

Νίκησε με 3-1 την Ρόδο..

Σημαντική εντός έδρας νίκη πέτυχε ο Πανναξιακός στην προσπάθεια που κάνει ο νησιώτικος σύλλογος για παραμονή στην κατηγορία, καθώς επιβλήθηκε με 3-1 της Ρόδου των πολλών προβλημάτων. Το συγκρότημα του Γιώργου Βλαστού για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι παρέμεινε αήττητο, αποδεικνύοντας πως θα «παλέψει» μέχρι τέλους για τη σωτηρία. Στο α’ μέρος οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, δείχνοντας από πολύ νωρίς τις διαθέσεις τους. Στο 19′ οι Ναξιώτες κέρδισαν πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Στάμος. Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός πως στο 25′ ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, Ροδανάκης έσπασε το χέρι του και διακομίστηκε εσπευσμένα στο νοσοκομείο. Ωστόσο αναπληρωματικός πορτιέρο δεν υπήρχε στην αποστολή, με αποτέλεσμα τη θέση του Ροδανάκη κάτω από τα δοκάρια να πάρει ο. μέσος Καλημέρης! Από εκεί και πέρα, η απάντηση των «Ελαφιών» δεν άργησε να έρθει, αφού στο 36′ ο Καταπόδης έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Στο β’ μέρος οι «μπλε» επέβαλαν την ανωτερότητα τους από τα πρώτα λεπτά, δημιουργώντας σημαντικές ευκαιρίες για να πετύχουν το τέρμα που θα τους έδινε εκ νέου το προβάδισμα. Ο «γόρδιος» δεσμός για τους γηπεδούχους έλυσε στο 73′ όταν ο Πολυκρέτης από κοντά σημείωσε το 2-1, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Στάμος με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης οι Κυκλαδίτες έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο λόγω αποβολής του Καρούση με δεύτερη κίτρινη. Διαιτητής ήταν ο Ευαγγέλου (Αθηνών).

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ: Θέμελης, Καζάνας, Τόσκας, Καρατέλιος (55′ Πολυκρέτης), Δήμας, Παπαδόπουλος, Καρούσης, Κουτελιέρης, Σταματίου, Στάμος (75′ Κολιούσης), Σουσούνης (85′ Κωτάκης)

ΡΟΔΟΣ: Ροδανάκης (25′ λ. τρ. Φράγκος), Πατούχος, Καντιμοίρης, Παπαδόπουλος, Πελέκης, Δανάς, Θαμνόπουλος, Καλημέρης, Γκινής (65′ λ. τρ. Γιορμπαλίδης), Καταπόδης, Ορφανίδης