5ος Όμιλος

Τσαμόπουλος: Χρειάζεται υπομονή και δουλειά όχι απογοήτευση

Ο κλοιός, έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η βαθμολογία στον 5ο όμιλο, στενεύει επικίνδυνα για τη Νέα Ιωνία μετά την ήττα που γνώρισε από τον Ιωνικό. Ο προσφυγικός σύλλογος δεν μπόρεσε να πάρει κανένα βαθμό και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι το συγκρότημα του Γιώργου Τσαμόπουλου την ερχόμενη αγωνιστική έχει ρεπό, δείχνει ότι το έργο των ”κυανοκίτρινων” όσον αφορά στο στόχο της παραμονής δυσκολεύει. Αμέσως μετά το ματς με τον Ιωνικό, o Κυριάκος Παντζαρίδης  επικοινώνησε με τον έμπειρο προπονητή ο οποίος αναφέρθηκε στην εικόνα του αγώνα τονίζοντας μεταξύ άλλων τα εξής: Μπήκαμε δυνατά στο παιχνίδι και είχαμε την τύχη να προηγηθούμε νωρίς στο σκορ. Παρ’ όλα αυτά, ο Ιωνικός ήταν εξαιρετικά επικίνδυνος όταν είχε τη μπάλα στην κατοχή του και έτσι κατόρθωσε να ισοφαρίσει με ένα ωραίο σουτ έξω από την περιοχή. Γρήγορα όμως πήραμε κεφάλι στο σκορ και πάλι χάρις σε ωραίο γκολ του Αχμέτ μετά απο συνδυασμένη αντεπίθεση και κλείσαμε το ημίχρονο με 2-1. Είπαμε ότι έπρεπε να προσέξουμε την αντίδραση του Ιωνικού στα πρώτα λεπτά και ειδικότερα τις στημένες φάσεις. Από καθαρά ατομικά λάθη δεν μπορέσαμε να διατηρήσουμε το υπέρ μας σκορ. Η ψυχολογία στη συνέχεια ήταν το μέρος του Ιωνικού, προσπαθήσαμε και αντιδράσαμε σωστά δημιουργώντας κάποιες ευκαιρίες βάζοντας τη μπάλα στην περιοχή του αντιπάλου με καλές προϋποθέσεις. Σε αυτό το διάστημα ο Ιωνικός ήταν επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις γιατί είχαμε πάρει τα ρίσκα μας. Κυνηγησαμε μέχρι το τέλος το γκολ διότι πιστεύαμε ότι ο βαθμός θα ήταν σημαντικός. Δεν το κατορθώσαμε και πλέον είμαστε στεναχωρημένοι από αυτό. Θα κοιτάξουμε σε άλλο ματς να καλύψουμε το χαμένο έδαφος. Σίγουρα θέλει υπομονή δουλειά και όχι απογοήτευση για να είμαστε μέσα στο στόχο