3ος Όμιλος

Μάγκας και πρωταθλητής – Επέστρεψε στην Football league o Πανελευσινιακός!

Νίκησε 2-0 στην Τρίπολη τον Παναρκαδικό

Ένα όνειρο αρκετών χρόνων αποτελεί πλέον πραγματικότητα για τον Πανελευσινιακό. Διοίκηση, τεχνικό επιτελείο, παίκτες φίλαθλοι αλλά και όσοι βρίσκονται κοντά στο σύλλογο πλέουν πλέον σε πελάγη ευτυχίας καθώς η ιστορική ομάδα με τη νίκη που σημείωσε κόντρα στον Παναρκαδικό με 2-0 αποτελεί και μαθηματικά τον πρωταθλητή του 3ου ομίλου.

Οι σταχυοφόροι, που επιστρέφουν μετά από 14 ολοκληρα χρόνια στα.. .σαλόνια της Football League πέτυχαν το πολυπόθητο στόχο που είχαν θέσει από την αρχή της σεζόν και όλη η περιοχή της Δυτικής Αττικής βρίσκεται στο πόδι. Οι προσπάθειες του Χρήστου Γιαλιά  μετά από δυο χρόνια παρουσίας του στο τιμόνι του συλλόγου με την βοήθεια του Αλέκου Παθιάκη μέχρι πρότινος στο πλευρό του, απέφεραν καρπούς και ο ίδιος δεν θα μπορεί να μην αισθάνεται δικαιωμένος για τα αρκετά χρήματα που ξόδεψε τα οποία είχαν σαν αποτέλεσμα την δημιουργία μιας ανταγωνιστικής ομάδας η οποία πέτυχε το σκοπό της πραγματοποιώντας ένα καταπληκτικό ντεμαράζ στο β’ γύρο έχοντας στην τεχνική ηγεσία τον Σταύρο Ψιμουλάκη. Συγκεκριμένα, ο σύλλογος υπό την καθοδήγηση του Κρητικού προπονητή, εάν εξαιρεθεί το ματς με την Μανολαδά, πανηγύρισε μόνο νίκες ενώ δεν δέχτηκε κανένα γκολ.

Όπως γίνεται αντιληπτό, ο Ψιμουλάκης κατάφερε να αντιστρέψει το κλίμα που υπήρχε στα αποδυτήρια της ομάδας και να μεταφέρει το χαρακτήρα νικητή στον Πανελευσινιακό, γεγονός που φάνηκε από το πρώτο ματς.

Στο αγωνιστκό μέρος, του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή τα ηνία του αγώνα με τον Νικολάου στο 27′ να έχει δοκάρι με κεφαλιά. Στα επόμενα λεπτά οι σταχυφόροι αύξησαν την πίεση τους και στο 45′ το συγκρότημα του Σταύρου Ψιμουλάκη κατάφερε να ανοίξει τ σκορ. Συγκεκριμένα, μετά από σέντρα του Μαρή, ο Κουσκουνάς έστρωσε τη μπάλα στον Μπουσινάκη ο οποίος με ωραίο πλασέ έγραψε το 1-0. Στο 55′ ο δημιουργούς έγινε εκτελεστής για τους Ελευσίνιους, καθώς ο Κουσκουνάς βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή και με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι πίεσαν για να πετύχουν το τέρμα που θα τους έβαζε στο ματς όμως το 0-2 έμεινε μέχρι τέλους.

Φάσεις και Γκολ

*** 10′ Παραμένει το 0-0 χωρίς κάτι το αξιόλογο .

***11′ Σουτ του Αρώνη έξω από την περιοχή η μπάλα ψηλά άουτ.

*** 20′ Ο Πανελευσινιακός  ελέγχει το παιχνίδι χωρίς όμως να έχει δημιουργήσει την μεγάλη φάση.

***26′  Δοκάρι για τον Πανελευσινιακό – Κόρνερ του Μπουσινάκη κεφαλιά του Νικολάου η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

*** 27′ Κάθετη πάσα του Δουκάκη με τον Μπουσινάκη να πλασάρει και η μπάλα να φεύγει λίγο από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Μανέλη.

*** 30′ Σουτ του Κουσκουνά από καλή θέση λίγο αουτ.

*** 31′ Κίτρινη κάρτα στον Μπούτα.

*** 33′ Κίτρινη κάρτα στο Δεινόπαπα από τον ρέφερι Σφακιανάκη.

*** 40′ Κ’ιτρινη στον Κουμπαρούλη

*** 42′ Ο Δουκάκης πλασάρει από πλάγια θέση λίγο άουτ.

***43′ Κίτρινη κάρτα στον Κότσιρα για “θέατρο”.

***45′ +1 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟ  (0-1)– Ο Κουσκουνάς γύρισε στο ύψος του πέναλτι και ο επερχόμενος Μπουσινάκης την έστειλε στα δίχτυα της εστίας του Παναρκαδικού.

***Τέλος του πρώτου μέρους.

***Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

***46′ Στην θέση του Μπουσινάκη ο Τσίγκρος

***50′ Ο Καδάς εκτέλεσε φάουλ και με υπερένταση απέκρουσε ο Πουρής.

***55′ Κεφαλιά του Κωστάκη απέκρουσε ο Πουρής.

***56′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟ (0-2) – Ο Δουκάκης γύρισε στην περιοχή και ο Κουσκουνάς έκανε το 0-2.

***60′ Ο Κωνσταντινίδης στην θέση του Δεινόπαπα.

***63′ Στην θέση του Κωστάκη ο Μπίσιας

***68′ Ο Αλπίν στην θέση του Τριμπώνα

***71′ Ο Χατζόπουλος από κοντά σούταρε άουτ.

***76′ Ο ¨Εβερετ στην θέση του Μαρή που τραυματίστηκε στο μέτωπο σε σύγκρουση με αντίπαλο του.

*** 84′ Κίτρινη κάρτα στον Χατζόπουλο για φάουλ στον Δουκάκη

***90′ Αλλαγή για Παναρκαδικό στην θέση ττου Αρώνη ο Πετρόπουλος

*** Τέλος του αγώνα – Ο Πανελευσινιακός και μαθηματικά στην Football League!!!

Έξαλλοι πανηγυρισμοί των “σταχυοφόρων”…

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο κ.Σφακιανάκης Ι, με βοηθούς τους  Αργυρό και  Κουντουρέλη (ΣΔ Αθηνών)

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καλατζής): Μανέλης, Αρώνης(89′ Πετρόπουλος), Μπούτας, Χατζόπουλος, Κωστάκης,(63′ Μπίσιας) Κυριακόπουλος , Σταθουλόπουλος,, Δήμος , Τριμπόνιας (68′ Αλπίν) , Καδάς,  Κότσιρας.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ ( Ψιμουλάκης): Πουρής, Παπαπαναγιώτου, Στουρνάρας, Κουμπαρούλης, Μαρής (76′ Έβερετ), Νικολάου,  Δουκάκης, Μακρίδης,  Κουσκουνάς, Δεινόπαπας(60′ Κωνσταντινίδης), Μπουσινάκης(46′ Τσίγκρος).