Γ Εθνική

Nίκη πρόκριση του Πανθρακικού με 2-0 στην Ριζούπολη..

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκο Σουλτανίδη ο Πανθρακικός πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλου Ελλάδος επικρατώντας εκτός έδρας με 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 10ο λεπτό, μετά από πλασέ του Σουλτανίδη.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βγουν μπροστά χωρίς όμως να δημιουργήσουν κάποια καλή ευκαιρία μπροστά από την εστία του Σικαλιά.

Έτσι το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους «πράσινους» να προηγούνται στο γήπεδο της Ριζούπολης με 1-0.

Όπως στο πρώτο 45λεπτο έτσι και στο δεύτερο ο Σουλτανίδης εκμεταλλεύτηκε το χώρο που βρήκε μπροστά του και με σουτ, νίκησε για δεύτερη φορά στο παιχνίδι τον Μένιο.

Σφραγίζοντας ουσιαστικά και την πρόκριση του Πανθρακικού στην τρίτη φάση του κυπέλλου Ελλάδος.

Απόλλων Σμύρνης (Στάθης Σταθόπουλος): Μένιος, Κύργιας, Κοροβέσης, Κισκαμπάνης, Γρομητσάρης (46′ Δημογιάννης), Μπιμπίρης, Σαββίδης, Σεμερτζίδης (67′ Κρουσταλλέλης), Ζαχαρόπουλος, Διαμάντης, Τομάς (60′ Καραδέμητρος).

Πανθρακικός (Σάββας Παντελίδης): Σικαλιάς, Βαγγελόπουλος, Σουλτανίδης, Βλάχος (83′ Γωνιάδης), Μπαϊκαρά (74′ Κοντογουλίδης), Μουνάφο, Σαρακατσάνος, Ουέλινγκτον (62′ Μίνγκας), Σκλιοπίδης, Ρεκλείτης, Μπουτζίκος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βάτσιος (Δ. Αττικής)