6ος Όμιλος

Αναδρομή στο Λουτράκι-Πέλοπας Κιατου

Επτά χρόνια πέρασαν από την τελευταία εκτός έδρας αναμέτρηση των οράνιε με τον Πέλοπα Κιάτου σε εθνική κατηγορία.

Την αγωνιστική περίοδο 2010-2011 οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες στον 7ο όμιλο της Δ’ Εθνικής. Στις 13 Οκτωβρίου 2010 οι αυριανοί αντίπαλοι αναμετρήθηκαν στο Κιάτο στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος.

Προπονητής των οράνιε ήταν ο αείμνηστος Χρήστος Πετρινιώτης με βοηθό του τον κ. Νούλα, ενώ στον πάγκο του Πέλοπα καθόταν ο κ. Θανάσης Παπασημάκης, ο οποίος είχε θητεύσει και στον πάγκο του Α.Ο Λουτράκι.

Στην αναμέτρηση της Κυριακής για την πρεμιέρα του φετινού Πρωταθλήματος στον πάγκο των οράνιε θα είναι ο κ. Νούλας με τον κ. Πέτρου, ενώ σε αυτόν του Πέλοπα ο κ. Τάσος Πέρρας, ο οποίος και αυτός έχει θητεύσει στον πάγκο του Α.Ο Λουτράκι την περίοδο 2008-2010 με βοηθό του τον κ. Νούλα.

Ιδιαίτερη συναισθηματική φόρτιση θα υπάρχει και για τους αδερφούς Στασινόπουλους, οι οποίοι θα αγωνιστούν εναντίον της ομάδας στην οποία βρέθηκαν από 8 χρονών παιδιά, έκαναν το ντεμπούτο τους στα 14 και αγωνίστηκαν για σχεδόν μια δεκαετία.

Οι δύο ποδοσφαιριστές αγωνίστηκαν σε εκείνον τον αγώνα με τον Λευτέρη να σκοράρει το πρώτο γκολ και να δίνει την πάσα στο δεύτερο γκολ του Πέλοπα.

Ας θυμηθούμε τι είχε συμβεί σε αυτόν τον αγώνα:

ΠΕΛΟΠΑΣ ΚΙΑΤΟΥ – Α.Ο ΛΟΥΤΡΑΚΙ 2-2

Πέταξε ένα ημίχρονο

Πολύτιμη ισοπαλία απέσπασε ο ΑΟΛ στην έδρα του Πέλοπα στο Κιάτο, ύστερα από ένα δραματικό παιχνίδι.

Η ομάδα του κ. Πετρινιώτη ξεκίνησε μουδιασμένα τον αγώνα και πριν συμπληρωθεί το πρώτο μισάωρο του αγώνα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0.
Η άμυνα των οράνιε έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο, γεγονός που το εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Πέλοπα με τον καλύτερο τρόπο.
Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μπαλτζής βρέθηκε αφύλακτος στην περιοχή του ΑΟΛ και με ανάποδο ψαλίδι έδωσε πάσα στον Στασινόπουλο, ο οποίος με κοντινή κεφαλιά έγραψε το 1-0 στο 16ο λεπτό.
Στη συνέχεια (20ο λεπτό) ο Στασινόπουλος έβαλε την κόντρα σε ένα ριψοκίδυνο γύρισμα του Χατζηνικολή προς τον Τσάτσο και έστρωσε την μπάλα έξω από την περιοχή στον Μπαλτζή που με ένα ξερό σουτ έγραψε το 2-0.

Η τραγική εικόνα του πρώτου μισάωρου διορθώθηκε από τον κ.Πετρινιώτη, ο οποίος με εσωτερικές αλλαγές και με την είσοδο του Αποστολάκη στο 40ο λεπτό ισορρόπησε το παιχνίδι και η ομάδα άρχισε να δείχνει το πραγματικό της πρόσωπο.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου ο Χρυσαφίδης μετά από εξαιρετική κεφαλιά πάσα του Κολλιάκου, μείωσε σε 2-1 με κοντινή κεφαλιά.
Οι οράνιε με τεράστια αποθέματα δυνάμεων και αποφασιστικότητα πίεσαν τον Πέλοπα για την ισοφάριση.
Είχαν όμως και έναν δεύτερο αντίπαλο, τη διαιτησία του κ.Γραμματικόπουλου ο οποίος -μεταξύ των άλλων -σε κάθε επίθεση των οράνιε εφεύρισκε συνεχώς φάουλ (καμιά …ντουζίνα μόνο σφύριξε στον Χρυσαφίδη) και σταματούσε το ρυθμό της ομάδας.
Απέβαλε (μία από τις ελάχιστες σωστές αποφάσεις) τον νεαρό Παπαμετζελόπουλο στο 84ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η συνεχόμενη πίεση έφερε την ισοφάριση στο 90ο λεπτό με άπιαστο σουτ του Κολιάκου μέσα από την περιοχή.

Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό και δίκαια είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι. Το απόλαυσαν 400 περίπου φίλαθλοι από τους οποίους οι 150 περίπου είχαν έρθει από το Λουτράκι.

13.10.2010  16:00 ΓΗΠΕΔΟ ΚΙΑΤΟΥ Εισιτήρια: 400
ΠΕΛΟΠΑΣ ΚΙΑΤΟΥ 2 – 2 Α.Ο. ΛΟΥΤΡΑΚΙ

Διαιτητής: ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΠΟΥΛΟΣ Δ Εθνική 7ος Ομιλος / 5η Αγωνιστική