Ε.Π.Σ.Α

Αυτά έγιναν στα χθεσινά ματς του κυπέλλου της ΕΠΣΑ…

Χωρίς εκπλήξεις αλλά με συναρπαστικά παιχνίδια ολοκληρώθηκε η χτεσινή ημέρα στους αγώνες του κυπέλλου της ΕΠΣΑ.

Οι τρεις από τους έξι αγώνες οδηγήθηκαν στην παράταση, με έναν από αυτούς να κρίνεται τελικά στα πέναλτι.

Ας δούμε τι έγινε…

Η Ανθούπολη παίζοντας καλό ποδόσφαιρο επικράτησε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ με 3-1 επί της Κορωνίδας. Ο Ντούρο στο 32′, ο Κυριαζής στο 36′ και ο Τσατσαλίδης στο 52′ ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίχτες στο 75′ λόγω αποβολής του Μπαξεβανάκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα, και στο 87′ ο Σταυρακάκης διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Η Τερψιθέα στην παράταση επικράτησε με 1-0 απέναντι στο Μαρούσι. Το γκολ πέτυχε στο 110′ ο Τριάντης, ενώ στο 112′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Γιαλαμάς των φιλοξενούμενων.

Άνετη πρόκριση πήρε η Πεύκη, που επικράτησε εκτός έδρας με 5-0 επί της Δόξας Γκύζη. Αδαμόπουλος (14′), Φάρκωνας (40′), Μισιχρόνης (71′,85′) και Τρακόσης (80′) πέτυχαν τα γκολ των νικητών. Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 75′ με τον Ντερντέ.

Στα πέναλτι ο Ιάσωνας απέκλεισε τον Παπάγο. Η κανονική διάρκεια έληξε 1-1, με τον Μυλωνά στο 20′ να κάνει το 0-1 και τον Γκόγκα στο 26′ να ισοφαρίζει σε 1-1. Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι, και στα πέναλτι ο Ιάσωνας επικράτησε με 4-1, με κορυφαίο τον γκολκίπερ Βασίλη Κωτσαδάμ που απέκρουσε τα δύο πρώτα πέναλτι.

Στην παράταση ο Νεοπεντελικός επικράτησε με 2-1 επί του άτυχου Ηρακλή Περιστερίου και πήρε την πρόκριση, με τον κανονικό αγώνα να τελειώνει 1-1. Στο 33′ ο Άρης Σάσσαλος με πολύ ωραίο γκολ έκανε το 0-1. Στο 58′ ο Ηρακλής είχε δοκάρι με τον Ευτύχη Σάσσαλο, και στο 63′ ο Γκόνος έκανε το 1-1. Στο 83′ οι φιλοξενούμενοι είχαν και δεύτερο δοκάρι με τον Βαρδαραμάτο,με το ματς να οδηγείται στην παράταση. Εκεί στο 104′ ο Παπαχρήστος διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Έστω και δύσκολα οι Ίωνες Αλίμου επικράτησαν με 2-0 επί του μαχητικού Θριάμβου Χαϊδαρίου. Στο 51′ ο Φούρλας έκανε το 1-0, και στο 80′ ο Γιανναράκος διαμόρφωσε το τελικό 2-0.