6ος Όμιλος

Κλασικό… 3-0 για την ΑΕΚ με Ερμή Ζωνιανών

Η ΑΕΚ έφτασε για τέταρτη φορά φέτος σε νίκη με 3-0 μέσα στο ΟΑΚΑ, αυτή την φορά κόντρα στον Ερμή Ζωνιανών και έκανε ένα ακόμα βήμα στην προσπάθεια της να ανέβει στη Football League

Κυρίαρχη η ΑΕΚ στο πρώτο μέρος, απώλεσε πολλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, κόντρα στον Ερμή Ζωνιανών, που είχε μόνο τη φάση του 11′ με την κεφαλιά του Αριστεινίδη να περνά ελάχιστα άουτ.

Η Ένωση είχε δοκάρι στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον Ντακόλ, ενώ στις περισσότερες φάσεις που δημιουργήθηκαν στην συνέχεια βρήκε μπροστά της τον αντίπαλο τερματοφύλακα, Μήτρου. Οι “κιτρινόμαυροι” σκόραραν στο 26 με τον Γροντή, αλλά το γκολ ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν, έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ανάκογλου στο 36′ και τελικά κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 41′ Ο Μήτρου απέκρουσε το πέναλτι του Πλατέλα, αλλά ο επερχόμενος Πόποβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Όπως τελείωσε το ημίχρονο για την ΑΕΚ, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο, αφού στο 54′ ο Ανάκογλου έστειλε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Η Ένωση συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 73′ ο Τσεβάς χρίστηκε σκόρερ, λίγα λεπτά αφού μπήκε στον αγώνα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Καραγκιολίδης, Πεταυράκης, Τσιρίλο, Ρόβας, Γεωργέας (75’ Τσουκαλάς), Κορδέρο, Γροντής (69’ Τσεβάς), Πλατέλλας (82’ Τσουμάγκας), Ανάκογλου, Πόποβιτς, Ντακόλ

Στον πάγκο έμειναν οι: Τσούπρος, Αργυρίου, Βούρας, Κάτσικας

ΕΡΜΗΣ ΖΩΝΙΑΝΩΝ (Μανόλης Σουτζής): Μήτρου, Κανδυλάκης, Κοζορώνης, Μπριλάκης, Σταυρακάκης, Ρουμπάκης (83’ Κάββαλος), Μπέρκης (69’ Κοζανίδης), Αριστεινίδης, Ευαγγέλου, Πλουσής, Βαρούχας (60’ Κλίνης)

Στον πάγκο έμειναν οι: Ρουσσάκης, Γκούγκας, Βλάχος, Γκουτσέλης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μαρκαντωνάτος (Ηλείας)