Εθνικός Αρης 0-1: Τον κοίταξε στα μάτια αλλά λύγισε…

Μπορεί ο Άρης να ήταν ο νικητής με 1-0 στο γήπεδο της Καλλιθέας επί του Εθνικού, αλλά σίγουρα οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που κέρδισαν τις εντυπώσεις…

Η ομάδα του Βαγγέλη Χαντέ κοίταξε στα μάτια τον σπουδαίο αντίπαλο της και με λίγη τύχη θα μπορούσε να κάνει την έκπληξη, αλλά τελικά λύγισε και αποχαιρέτησε το κύπελλο Ελλάδας με ψηλά το κεφάλι.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τον Άρη στο 24′, όταν ο Ζαμόρα σουτάρει, αλλά ο Κούμπουλα απέκρουσε. Στην αντεπίθεση (25′) ο Εθνικός άγγιξε το γκολ, όταν το πλασέ του Ερέρα πέρασε μόλις άουτ.

Το σκορ άνοιξε στο 31′. Ο Ντιαντί σούταρε, ο Κούμπουλα απέκρουσε ασθενώς και ο Νταρίντα από κοντά έκανε το 0-1.

Στο 38′ ο Εθνικός έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν μετά από πολύ μεγάλο λάθος του Κουέστα ο Γεωργούσης βρέθηκε μόνος απέναντι στον γκολκίπερ του Άρη και πλάσαρε, αλλά ο Κουέστα έδιωξε σε κόρνερ. Στην τελευταία καλή στιγμή για το πρώτο ημίχρονο στο 44′ ο Φετφατζίδης σέντραρε και η κοντινή προβολή του Νταρίντα κατέληξε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός μπήκε δυνατά και είχε δύο καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Αρχικά στο 49′ με την κεφαλιά του Γεωργούση να περνάει άουτ, ενώ στο 54′ ο ίδιος παίχτης έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πλάσαρε τον Κουέστα που βρήκε λίγο τη μπάλα και στη συνέχεια έδιωξαν οι αμυντικοί.

Στο τελευταίο 20λεπτο ο Άρης πήρε τα ηνία του αγώνα και είχε με τη σειρά του δύο καλές ευκαιρίες. Αρχικά μια διπλή φάση στο 73′ όταν ο Χατζηκυριάκος έδιωξε τελευταία στιγμή σε κόρνερ προ του Ζαμόρα, και στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Σαβέριο πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 77′ η κεφαλιά του Σαβέριο πέρασε λίγο άουτ.

Εθνικός (Βαγγέλης Χαντές) : Κούμπουλα, Χριστογιάννης (66′ Νταούλιας), Ζωγραφάκης, Τσατσαρής, Χατζηκυριάκος, Μαλάι, Σκεντεράι (66′ Παπαχρονόπουλος), Πολύζος, Γεωργούσης (71′ Μανδαμαδιώτης), Ερέρα (57′ Ποτουρίδης), Αντωνίου (66′ Τσιμπόκας)

Άρης (Άκης Μάντζιος) : Κουέστα, Μοντόγια, Χουάνκαρ (66′ Φρίντεκ), Μπράμπετς, Ρόουζ, Εμβόντο (57′ Μόντσου), Νταρίντα (88′ Σιφουέντες), Ντιαντί (57′ Μανού Γκαρθία), Φετφατζίδης (57′ Σίστο), Σαβέριο, Ζαμόρα