6ος Όμιλος

H AEK στα “χασομέρια” 2-1 τον Ηρόδοτο

Το γκολ του Πλατέλλα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε στην ΑΕΚ τη νίκη με 2-1 κόντρα στον Ηρόδοτο σε εξ αναβολής παιχνίδια για την 5η αγωνιστική του 6ου ομίλου της Γ΄Εθνικής. Προηγήθηκαν οι Κρητικοί, δοκάρι και χαμένο πέναλτι οι “κιτρινόμαυροι”.

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο οι δύο ομάδες έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο και προσέφεραν θέαμα, παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες, στους 1500 περίπου φιλάθλους που πήγαν στο Παγκρήτιο.

Ο Ηρόδοτος κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 53ο λεπτό με το σουτ του Μωραϊτη, ωστόσο η ΑΕΚ αντέδρασε άμεσα. Ο Σταθάκης είχε δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 57΄και τρία λεπτά αργότερα ο Ντακόλ έφερε το ματς στα ίσα.

Στο 74΄έγινε η φάση που παραλίγο να σημαδέψει το ματς καθώς ο Πεταυράκης κέρδισε πέναλτι, ο Ντακόλ ανέλαβε την εκτέλεση και στη συνέχεια πήρε το… ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε καθώς μετά από ένα μίνι συμβούλιο διαιτητής και επόπτης αποφάσισαν πως η μπάλα είχε βρει στο δοκάρι και όχι στον τερματοφύλακα του Ηρόδοτου.

Όλα έδειχναν πως ο Ηρόδοτος θα έπαιρνε τον βαθμό της ισοπαλίας και θα παρέμενε στην πρώτη θέση του ομίλου, ωστόσο ο Πλατέλλας είχε διαφορετικά άποψη και με προσωπική ενέργεια διαμόρφωσε το τελικό 1-2 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ηρόδοτος (Κολιτσιδάκης): Ζαφείρης Δ., Μπινιχάκης, Γεωργόπουλος, Χαρίτος, Χαλκιαδάκης, Αχχιλέως (Σαλταπίδας 46′), Κούρτι, Χατζηανδρέου, Κοζιράκης, Ζαφείρης Αλ, Μωραϊτης

ΑΕΚ (Δέλλας): Καραγκιολίδης, Γεωργέας, Πεταυράκης, Ρόβας, Σταθάκης, Κορδέρο, Γροντής, Ντακόλ, Μπρέσεβιτς, Ανάκογλου (Τσεβάς 83′), Πλατέλλας