Nίκησε 2-1 και ελπίζει η Κω

Σημαντική νίκη πέτυχε η ΑΕ Κως επί του Άγιαξ Ταύρου με 2-1, παίρνοντας παράταση όσον αφορά την παραμονή της στην κατηγορία. Το συγκρότημα του Λεωνίδα Κούτσικα σημειώνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο κατάφερε να επικρατήσει των «ερυθρόλευκων», οι οποίοι δεν παρουσίασαν στον αγωνιστικό χώρο την ανταγωνιστικότητα που τους διέκρινε στα προηγούμενα παιχνίδια. Στο α’ μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο γήπεδο με τον Αθανασίου στο 28′ με μακρινό σουτ να γράφει το 1-0. Στη συνέχεια το σωματείο από το Ταύρο ισορρόπησε το ματς, δίχως όμως να μπορέσει να γίνει απειλητικό προς την εστία του Σανταμούρη

«Ανούσια» υπεροχή!

Στο β’ μέρος οι ποδοσφαιριστές του Αλέκου Ρίζου ανέβασαν την απόδοση τους, παίρνοντας κάποια μέτρα στο γήπεδο, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να δημιουργήσουν κάτι το αξιόλογο. Από την αντίπερα όχθη, οι νησιώτες είχαν κλείσει καλά τους διαδρόμους, περιμένοντας την κατάλληλη στιγμή για να. χτυπήσουν. Στο 85′ οι Δωδεκανήσιοι ευτύχησαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, όταν η μπάλα έφτασε στο Βάση και ο τελευταίος από κοντά δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0. Το μόνο που κατάφερε να πετύχει ο Αίαντας ήταν να μειώσει στην εκπνοή του παιχνιδιού με σουτ του Κότσι. Διαιτητής της συνάντησης ήταν ο Βάκκας (Ανατολικής Αττικής)

AΕ ΚΩΣ: Σανταμούρης, Σιώμος (73′ λ. τρ. Παρασκευάς), Εμμανουήλ, Ιωαννίδης, Καραγιάννης (82′ Μαργαρίτης), Χατζηαντωνίου, Αθανασίου, Ζιώγας, Ελευθεριάδης (88′ Σαρηγιάννης), Βάσης

ΑΓΙΑΞ: Τσαϊλάκης, Πέττας (80′ Τσούτσης), Πατέλης, Μακρυπίδης, Ψυχουντάκης, Κατίδης, Λάνγκος (73′ Κότσι), Σπανάκος (46′ Μαντούκας), Χαλίλι, Ηλιάκης, Καραβίδας.