Nίκη-πρόκριση για τον Απόλλωνα 4-2 τον Πανηλειακό..

Ο Απόλλων επικράτησε 4-2 του Πανηλειακού σήμερα το απόγευμα στην Ριζούπολη και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου ΟΠΑΠ 2011-12.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυναμικά στο παιχνίδι και έχασαν σπουδαία ευκαιρία με τον Λώττα,

καθώς μετά από την απευθείας εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον Κόη σε μια όμορφη επέμβαση στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Το συγκρότημα του Σωτήρη Αντωνίου δεν άργησε να προηγηθεί και στο 33’ πάγωσε την Ριζούπολη με κεφαλιά του Κρυστάλλη.

Όμως οι γηπεδούχοι τέσσερα λεπτά αργότερα έφεραν το ματς στα ίσα μετά από αδράνεια στην άμυνα του Πανηλειακού ο Διαμαντής έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας μπήκε πιο αποφασισμένος και στο 56ο λεπτό πήρε προβάδισμα με σουτ του Κισκαμπάνη.

Μάλιστα, το συγκρότημα του Στάθη Σταθόπουλου σημείωσε και τρίτο τέρμα με πλασέ του Κοροβέση.

Η ομάδα του Πύργου μείωσε σε 3-2 με κεφαλιά του Κυριακίδη στο 76ο λεπτό. Στο μεταξύ τρία λεπτά πριν την λήψη του αγώνα ο Απόλλων Σμύρνης θα μείνει με δέκα παίκτες μετά από την αποβολή του Τσιλιγκίρη.

Όμως στο 90’ λεπτό ο Διαμαντής σημείωσε ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς, καθώς από μακρινή απόσταση αιφνιδίασε τον Θεοδωρακόπουλο.

Καλός ο ρεφερι Σταθόπουλος

Απόλλων Σμύρνης: Κόης, Δημογιάννης, Κοροβέσης, Γρομητσάρης, Κισκαμπάνης, Σαββίδης, Διαμάντης, Καραδέμητρος (82′ Μπιμπίρης), Λαζανάς (86′ Τόμας), Κρουσταλέλης (90+2′ Σεμερτζίδης), Τσιλιγκίρης.
Πανηλειακός : Θεοδωρακόπουλος, Ταφαρλής, Βάτσης (64′ Γήττας), Μανιάτης (64′ Κυριακίδης), Ακπαρίδης, Κολόκας, Θωνιάτης, Τομαράς, Κάλφας, Λώττας (82′ Μπράβος), Κρυστάλλης.