O Αστέρας 1-0 στην Ξάνθη!

Σε ένα ματς-ροντέο, ο Αστέρας Τρίπολης κατάφερε ένα πολύ σημαντικό διπλό στην έδρα της Ξάνθης, περνώντας με δυσκολία με 0-1. Η Ξάνθη πίεζε καθ’όλη την διάρκεια του ματς, όμως οι Αρκάδες ήταν αυτοί που κατάφεραν να σκοράρουν πρώτοι και να διατηρήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα ως το τέλος. Ένα αποτέλεσμα που του δίνει την 7η θέση και το δικαίωμα να κάνει όνειρα μέχρι και για Ευρώπη.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή της μπάλας και να πιέζουν, δημιουργώντας ευκαιρίες με τους Μαρσελίνιο, Εντιμάρ και το δοκάρι του Μαρκόφσκι. Από την άλλη, ο Αστέρας γινόταν διαρκώς απειλητικός με τις πολύ γρήγορες αντεπιθέσεις του, κυρίως με τους Μπρέσκα, Σολάκη και Ρομάνο. Το παιχνίδι συνεχίζεται σε γρήγορο ρυθμό με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω, αλλά το γκολ δεν έρχεται για κανέναν από τους δύο. Το ημίχρονο θα κλείσει με ένα ύπουλο εκτός φάσης χτύπημα του Πουλίδο στον Μαρκόφσκι, που όμως ο διαιτητής δεν είδε ποτέ.

Μετά την ανάπαυλα, η Ξάνθη είναι αυτή που βγαίνει ανεβασμένη στον αγωνιστικό χώρο και πιέζει για να προηγηθεί. Τα σουτ των Εντιμάρ και Μπέρτου όμως δεν βρίσκουν στόχο. Η απάντηση για τον Αστέρα ήρθε με την προσπάθεια του Ουσέρο και την εκπληκτική απόκρουση του Βιβιανί. Η αλλαγή όμως στην ροή του ματς έγινε από τον πάγκο. Ο Τσιώλης απέσυρε τον Σολάκη και έριξε στο παιχνίδι τον Περόνε, ο οποίος ΣΤΟ 67′, δέκα λεπτά μετά την είσοδό του, με εντυπωσιακό ψηλοκρεμαστό πλασέ, έκανε το 0-1 υπέρ των φιλοξενούμενων. Και σαν να μην έφτανε αυτό, τρία λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο. Ο Μαρκόφσκι έκανε τάκλιν με τα δύο πόδια και ο διαιτητής Καλογερόπουλος αποφάσισε -αρκετά αυστηρά είναι η αλήθεια- να του δείξει την απευθείας κόκκινη και τον δρόμο προς τα αποδυτήρια. Η αριθμητική ισορροπία επανήλθε δυο λεπτά αργότερα, με τον Τσαμπούρη να αντικρίζει δεύτερη κίτρινη και να αφήνει την ομάδα του με δέκα παίκτες. Η Ξάνθη πιέζει συνεχώς και κλείνει τον Αστέρα στην περιοχή του Στεφανάκου (μπήκε αλλαγή στην θέση του τραυματία Χακόμπο), όμως δεν καταφέρνει να δημιουργήσει τις προυποθέσεις για κάποιο γκολ, καθώς οι φιλοξενούμενοι έχουν κλείσει όλους τους διαδρόμους. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ράγιος άφησε τους Αρκάδες με εννέα, καθώς αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη για χέρι. Τελικό αποτέλεσμα 0-1, μεγάλο διπλό για την ομάδα της Τρίπολης.

Ξάνθη (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βιβιανί, Κομεσίδης, Μπέρτος, Στάσιακ (79’ Πλατέλλας), Εντιμάρ, Μαρσελίνιο, Βασιλακάκης (74’ Καζάκης), Μαρκόφσκι, Πόι, Ντάνι, Βλαχοδήμος (68’ Μάνταλος).

Αστ. Τρίπολης (Σάκης Τσιώλης): Χακόμπο (76’ Στεφανάκος), Μπαρτολίνι, Πουλίδο, Τσαμπούρης, Αλβάρες (32’ Ναβάρο), Πιπίνης, Ράγιος, Ουσέρο, Χουανίτο, Μπρέσκα, Σολάκης (57’ Περόνε).