O Ολυμπιακός 1-1 με την Σπάρτακ Μόσχας

Ανέτοιμος σε γενικές γραμμές εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός στο πρώτο του φιλικό επί Αυστριακού εδάφους. όπου έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο την Σπάρτακ Μόσχας.

Οι “ερυθρόλευκοι” προσπάθησαν να σταθούν όσο το δυνατόν καλύτερα απέναντι σε μια σαφώς πιο έτοιμη ομάδα, όπως είναι η Σαπαρτάκ, όμως παρουσίασαν σημαντικές αρρυθμίες στο πρώτο κυρίως ημίχρονο στο κέντρο της άμυνας τους, όπου ο Ζαρντίμ χρησιμοποίησε ως δίδυμο τους Μανωλά και Σιόβα, αλλά και στην μεσαία γραμμή, όπου οι οι Τάτος και Σουμπίνιο δεν κατάφεραν ούτε τη μπάλα να κρατήσουν και να την βγάλουν στην επίθεση, αλλά ούτε και να βοηθήσουν ανασταλτικά.

Μάλιστα οι Πειραιώτες θα μπορούσαν να είχαν δεχτεί αρκετά γκολ στο πρώτο μέρος, αλλά “σώθηκαν” χάρις στις εκπληκτικές αποκρούσεις του Μέγερι που σταμάτησε τουλάχιστον τέσσερις φορές τους Ρώσους.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του Ολυμπιακού βελτιώθηκε αρκετά, κάτι που τον βοήθησε να ισορροπήσει την κατάσταση και να μην αφήσει πολλούς διαδρόμους στους παίκτες της Σπαρτάκ. Μάλιστα οι Πειραιώτες προηγήθηκαν στο σκορ με τον Πάντελιτς που απέδειξε το πόσο καλά “μυρίζεται” το γκολ.

Η Σπάρτακ φάνηκε απειλητική στο 5΄ όταν ο Ουέλιγκτον βρέθηκε απέναντι από τον Μέγερι, αλλά το σουτ που εξαπέλυσε αποκρούσθηκε από τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και στο 13 ο Σουμπίνιο έβαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Μανωλάς έπιασε την κεφαλιά προς τον Σιόβα, αλλά το τελευταίος δεν κατάφερε να κάνει το γυριστό σουτ.

Στο 19΄ ο Μέγερι επενέβη ξανά σωτήρια, όταν απέκρουσε δυνατό σουτ του Μαγκίντι.

Στο 30΄ η μπάλα έφυγε από τα χέρια του τερματοφύλακα Ρεμπρόφ, όμως τα σουτ που επιχείρησαν διαδοχικά οι Αμπντούν και Τάτος αποκρούσθηκαν από τούς αμυντικούς.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Αμπντούν έκανε τη σέντρα, ο Μανωλάς έπιασε τη κεφαλιά, αλλά οι αμυντικοί απομάκρυναν σε κόρνερ.

Αμέσως μετά οι Ρώσοι δημιούργησαν δυο μεγάλες ευκαιρίες στο 36 και στο 37΄, αλλά ο Μέγερι έκανε ισάριθμες εκπληκτικές αποκρούσεις πρώτα σε κοντινό πλασέ του Ουέλιγκτον και στη συνέχεια σε κεφαλιά του Άρι.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μια ακόμη εξαιρετική απόκρουση του Μέγερι στο 45΄σε βολίδα του Ουέλιγκτον

Το δεύτερο μέρος, ξεκίνησε με μια μεγάλη ευκαιρία των Ρώσων, όταν ο Γιάκοβλεφ βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Μέγερι, αλλά σούταρε απελπιστικά άουτ.

Όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε και δυο λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ. Ο Αμπντούν έβγαλε την σέντρα προς τον Ντιόγο που βρήκε με κεφαλιά αμαρκάριστο τον Πάντελιτς μέσα στην περιοχή της Σπάρτακ κι αυτός με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ (1-0)

Η Σπάρτακ πίεσε για να ισοφαρίσει και στο 65΄μετά από τακουνάκι του Ουέλιγκτον η μπάλα στρώθηκε στον αμαρκάριστο Γιάκοβλεφ που σούταρε από κοντά άουτ.

Σταδιακά το παιχνίδι έγινε πολύ σκληρό με την κλωτσιά να πηγαίνει…σύννεφο αρχικά από τους Ρώσους και στη συνέχεια και από τους “ερυθρόλευκους”, χωρίς να υπάρχει προφανής λόγος.

Τελικά πέντε λεπτά πριν το φινάλε η Σπάρτακ έφτασε στην ισοφάριση. Ο Παπάζολγου δεν κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα από την άμυνα με αποτέλεσμα αυτή να φτάσει στα πόδια του Ουέλιγκοτν που νίκησε από κοντά τον Κάρολ για το 1-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μέγερι (46΄Κάρολ) , Παπάζογλου, Σιόβας, Μανωλάς (46΄Ποτουρίδης), Ντιελνά (84΄Χαβίτο), Φέισα, Τάτος (46΄Μοντέστο), Σουμπίνιο (46΄Ντιόγο), Χαβίτο (46΄Βλαχοδήμος), Αμπντούν (65΄Καραγκούνης), Τζιμπούρ (46΄Πάντελιτς).

ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΟΣΧΑΣ: Ρεμπρόφ, Κομπάροβ Ντ., Γκατάγκοβ, Παρέχα, Πρσβλίουκ, Γιάκοβλεβ, Ντε Ζέου, Ζότοφ, Μαγκίντι, Άρι, Ουέλιγκτον