Uncategorized

O Παναθηναϊκός εύκολα 3-1 τον ΟΦΗ

Ένα ακόμα τρίποντο πήρε εντός έδρας ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε με 3-1 απέναντι στον ΟΦΗ.

Οι πράσινοι για ακόμα ένα ματς στο πρώτο μέρος έδειξαν εξαιρετικοί, ενώ στο δεύτερο έμειναν πάλι από ανάσες.

Από την αρχή επέβαλαν τον ρυθμό τους οι γηπεδούχοι και μόλις στο 5’ δημιούργησαν την πρώτη τους ευκαιρία όταν το σουτ του Ζέκα μπλόκαρε ο Κάρολ.

Τρία λεπτά αργότερα ο ΟΦΗ απαντάει με τον Σίμιτς, ο οποίος σούταρε από μακριά αναγκάζοντας τον Καπίνο να διώξει σε κόρνερ.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ πλην συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο του αγώνα.

Σέντρα Κατοσυράνη από τα δεξιά κεφαλιά του Ζέκα στο πρώτο δοκάρι αποκρούι με υπερένταση ο Κάρολ και στην επαναφορά ο πορτογάλος πέτυχε το 1-0.

Από κει και πέρα ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε από πλευράς Παναθηναϊκού, ο οποίος ουσιαστικά απείλησε την εστία του Κάρολ με μακρινά σουτ.

Έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το τριφύλλι να βρίσκεται μπροστά στο σκορ, με τέρμα που πέτυχε ο Ζέκα.

Το δεύτερο 45λεπτο ήταν πολύ πιο ωραία και σε θέαμα και σε γκολ. Συγκεκριμένα το συγκρότημα του Φερέιρα στο 46’ μετά από κόρνερ του Λέτο, ο Κλέιτον σε κενή εστία κάνει το 2-0.

Ο ΟΦΗ δεν το έβαλε κάτω και στο 56’ κέρδισε πέναλτι με τον Παπούλη, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Κάλατζιτς, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς (2-1).

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να πιέζουν όμως στην τελική τους προσπάθεια τα χαλούσαν… Στο 75ο λεπτό όμως ο Μαυρίας ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Γεωργίου. Εκτελεστής του πέναλτι ήταν ο Λέτο, ο οποίος έκανε το 3-1 σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως στο ΟΑΚΑ, βρέθηκε και ένας πρώην «πράσινος», ο λόγος για τον Τζιμπρίλ Σισέ, ο οποίος σε κάθε ευκαιρία έρχεται να δει από κοντά τον Παναθηναϊκό.

Παναθηναϊκός (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Καπίνο, Βύντρα, Μπουμσόνγκ, Σαριέγκι, Σπυρόπουλος, Σιμάο (84’ Βιτόλο), Κατσουράνης, Ζέκα (88’ Φουρλάνος), Κουινσί, Κλέιτον (66’ Μαυρίας), Λέτο

ΟΦΗ (Νίκος Αναστόπουλος): Καρολ, Γαλανόπουλος, Μπουλούτ, Γεωργίου, Σόουζα, Μπόντορ (71’ Φρανσίσκο), Κάλατζιτς, ο Σίσιτς (55’ Λόπεθ), Παπουλής (76’ Λόπεζ), Σουμπίνιο, Καπάνταη.