Connect with us

stoplekto

Αφιέρωμα στον 16ο τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΔΑ

Published

on

Απομένει ένα 24ωρο για την έναρξη του 16ου τελικού του Κυπέλλου ΕΠΣΔΑ, όπου στο Δημοτικό στάδιο Ελευσίνας στις 17.30 θα αναμετρηθούν Ηρακλής Ελευσίνας και Ασπρόπυργος.

Ο περσινός κάτοχος της διοργάνωσης απέναντι στον πολυνίκη του θεσμού. Το stoplekto.gr σας παρουσιάζει ένα αφιέρωμα γύρω από αυτές τις δυο ιστορικές ομάδες της Ένωσης.

Να επισημάνουμε ότι για πρώτη φορά στην ιστορία του τελικού θα υπάρχει Live διαδικτυακή κάλυψη από το κανάλι Nfstudiosportstv1. 

 

Το μήνυμα των Προέδρων 

 

Ιωάννης Μέμεζας(Πρόεδρος Ηρακλή Ελευσίνας): Πραγματοποιήσαμε τον φετινό μας στόχο, που ήταν να παρευρεθούμε για δεύτερη σερί χρονιά στον τελικό της διοργάνωσης σαν κάτοχοι του θεσμού και να το διεκδικήσουμε ξανά. Παίζουμε απέναντι σε έναν μεγάλο αντίπαλο, που κατάφερε να ανέβει στη Β’ Εθνική και τον συγχαίρουμε. Ευχόμαστε να γίνει ένα όμορφο παιχνίδι που θα αποτελέσει διαφήμιση για το ποδόσφαιρο της Δυτικής Αττικής.

 

Θέμης Τσόκας(Πρόεδρος Ασπροπύργου):  Για εμάς είναι ένας τελικός γιορτή, μετά από μια κουραστική χρονιά, που στο τέλος μας δικαίωσε. Θα τιμήσουμε το θεσμό παίζοντας με έναν άξιο αντίπαλο και ελπίζουμε να είμαστε νταμπλούχοι το βράδυ της Τετάρτης. 

 

ΗΡΑΚΛΗΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ

 

 

Το ρόστερ

 

ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ

 

Τζωρτζινάκης Εμμανουήλ  1987

Demiraj Albert 1992

Παναγωιτόπουλος Λευτέρης 2004

 

ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ

 

Μπακατσέλος Αλέξανδρος  1991

Σκαμαντζούρας Παύλος  1988

Χατζαντωνάκης Κωνσταντίνος  1991

Κάτσος Γρηγόριος  1982

Αξιώτης Γεώργιος  1996

Δικράν Χρήστος  1983

Μάχλης Ιωάννης  1999

Παπαμακάριος Στάμος  2002

Μέμεζας Γεώργιος 2004

Καλιώρας Ευάγγελος  2004

 

ΜΕΣΟΙ

 

Biba Erald 1998

Στύλα Νικόλαος 1995

Καλογρίδης Εμμανουήλ 1991

Πέππας Αλκιβιάδης  1994

Γκόρος Άγγελος 1997

Τυρλής Χρήστος 2001

Χότζα Οδεσσέας 2004

Thodori Nikola 2004

Καλτσουνάκης Γεώργιος 2004

Ζιώγας Μάριος 2004

 

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ

 

Τσεβάς Δημήτριος 1991

Τοπτίδης Ιωάννης 1998

Πεπονής Δημήτριος 2002

Καφαντάρης Ιωάννης2002

Παροτσίδης Κωνσταντίνος  1982

Σκόνδρας Βασίλειος  2004

 

Το ΔΣ

 

Πρόεδρος: Μέμεζας Ιωάννης

Αντιπρόεδρος Α’: Παραδείση Κούλα

Αντιπρόεδρος Β’: Γεωργουλέτης Χρήστος

Γενικός Γραμματέας: Πετράκης Σωτήρης

Ταμίας: Κλαδάς Κώστας

Μέλη: Οικονόμου Κώστας, Ανυφαντής Αντώνης, Λύμη Χότζα.

 

Τεχνικό επιτελείο

 

Προπονητής: Μιχάλης Κατσάφαρος

Γυμναστής: Βασίλης Καραούλης,

Προπονητής τερματοφυλάκων: Στέφανος Μπακόπουλος

Τεχνικός διευθυντής: Γιάννης Καλιτζάκης

 

Η πορεία προς τον τελικό

 

Α’ Φάση

Ηρακλής Ελευσίνας- ΠΑΟΚ Μάνδρας 3-0, 3-2

Β’ Φάση

Ηρακλής Ελευσίνας- Λαμπερή Ελευσίνας 7-1, 2-2

Γ’ Φάση

Ηρακλής Ελευσίνας- ΑΕ Ζεφυρίου 4-1, 2-7

Δ’ Φάση

Ηρακλής Ελευσίνας- Πανελευσινιακός 4-0, 0-3

 

**********************************************************************************************************

 

 

ΕΝΩΣΗ ΠΑΝΑΣΠΡΟΠΥΡΓΙΑΚΟΥ ΔΟΞΑΣ

 

 

 

 

Το ρόστερ

 

ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ

Κατσούλης Αθανάσιος 1990

Φυλακτός Νικόλαος 1997

Ανδρέου Κυπροανός 1996

ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ

Νικολάου Οδυσσέας 1995

Σταγάκης Μιχαήλ 1996

Παντελίδης Δημήτριος 1990

Ζώνας Παναγιώτης(αρχηγός) 1984

Βασιλείου Κωνσταντίνος 1992

Τσουκαλάς Σωκράτης 1992

Πρίκας Παρασκευάς 1998

Λογοθέτης Φώτιος 2001

ΜΕΣΟΙ

Λογοθέτης Άγγελος 2001

Κρανής Βασίλειος 2000

Νάκας Παναγιώτης 1984

Χατζοβασιλάκης Ιωάννης 1999

Δηλαβέρης Κωνσταντίνος 1995

Νατσιόπουλος Αλέξανδρος 1991

Σταύρου Ηλίας 1989

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ

Δουκάκης Ευστράτιος 1991

Καραλής Ιωάννης 1988

Diatta Sekuba 1992

Πετρόπουλος Αντώνιος 1986

Vaz Mendes Zoao 1998

Κωσταράς Φώτιος 2001

 

Το ΔΣ

Πρόεδρος: Τσόκας Θεμιστοκλής

Αντιπρόεδρος: Μελετίου Ιωάννης

Γενικός Γραμματέας: Πέτρος Λαζάρου

Ταμίας: Βαγγέλης Φυλακτός

Γενικός Αρχηγός: Βασίλης Φίλης.

Αναπλ. Γενικός Γραμματέας: Μιχαηλίδης Γιώργος

Μέλη: Ηλίας Βασίλης, Χατζηδημητρίου Τάσος, Ηλίας Γιώργος, Αθανασίου Κώστας, Καμπόλης Αντώνης, Σωτήρης Παππούς.

 

Τεχνικό Επιτελείο

Προπονητής: Γιώργος Βαζάκας

Βοηθός Προπονητή: Γιώργος Λάλας

Προπονητής Τερματοφυλάκων: Δημήτρης Κοψαχείλης 

Γυμναστής: Βαγγέλης Κουτσογιάννης

 

 

Η πορεία μέχρι τον τελικό

Β’ Φάση

Ασπρόπυργος- Πυρρίχιος 4-0, 3-1

Γ’ Φάση

Ασπρόπυργος- Μανδραϊκός 1-0, 3-0

Δ’ Φάση

Ασπρόπυργος- Ζωφριά 5-0, 1-0

 

Προϊστορία των τελικών

 

2003-04: Ασπρόπυργος – Πανελευσινιακός 3-1

2004-05: Ασπρόπυργος – Ελευσινιακός 3-0

2005-06: Μανδραϊκός – Ελευσινιακός 4-0

2006-07: Ασπρόπυργος – Πανελευσινιακός 1-0

2007-08: Ασπρόπυργος – Αστέρας Μαγούλας 3-1

2008-09: Ασπρόπυργος – Πανελευσινιακός 3-0

2009-10: Πανελευσινιακός – Αστέρας Μαγούλας 1-0

2010-11: Αστέρας Μαγούλας – Άτταλος Νέας Περάμου 3-1

2011-12: Μανδραϊκός – Άτταλος Νέας Περάμου 6-0

2012-13: Μανδραϊκός – Πανελευσινιακός 3-0

2013-14: Άτταλος Νέας Περάμου – Νέοι Αστέρα Μαγούλας 1-0

2014-15: Νέα Πέραμος – Ασπρόπυργος 3-0

2015-16: Ασπρόπυργος – Βύζας Μεγάρων 1-0

2016-17: Μανδραϊκός – Ασπρόπυργος 1-3

2017-2018: Ηρακλής Ελευσίνας- Μανδραϊκός 1-0

2018-2019: Ηρακλής Ελευσίνας- Ασπρόπυργος (;)

 

Σύλλογος Τίτλοι Φιναλίστ
Ένωση Πανασπρ.-Δόξας 7 1
Μανδραϊκός Α.Ο. 3 3
Πανελευσινιακός Α.Ο. 1 4
Α.Ο. Αστέρας Μαγούλας 1 2
Άτταλος Ν. Περάμου 1 2
Α.Γ.Σ. Νέας Περάμου 1 0
Π.Α.Ο. Ηρακλής Ελευσίνας 1 0
Π.Α.Σ. Ελευσινιακός 0 2
Ερ/χνες Αστ. Μαγούλας 0 1
Α.Γ.Σ. Βύζας Μεγάρων 0 1

 

 

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Advertisement