5ος Όμιλος

Ο Μαρουκάκης οδηγεί την Καλλιθέα, 1-0 και τη Θύελλα Καμαρίου

Ούτε η Θύελλα Καμαρίου μπόρεσε να αντισταθεί στις ορέξεις της Καλλιθέας που δείχνει διατεθειμένη να επιστρέψει στις επαγγελματικές κατηγορίες. Η ομάδα του Νίκου Παντέλη καθάρισε στο ντέρμπι του 5ου ομίλου αφού επικράτησε με 1-0 και αποσπάστηκε με 4 βαθμούς από την 2η θέση.

Στο α’ μέρος οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς ανώτεροι καθώς πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και έχασαν σημαντικές ευκαιρίας για να ανοίξουν το σκορ με κυριότερη εκείνη του Μαρουκάκη στο 13′ όταν η λόμπα του βρήκε σε ετοιμότητα τον Ανδριόλα.

Στα τελευταία λεπτά του α’ μέρους οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς και έχασαν μεγάλη ευκαιρία να κάνουν το 0-1 στο 44′ με το πλασέ του Καραλή μετά τη σέντρα του Ηλιόπουλου να καταλήγει αργά στην αγκαλιά του Λαδά.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με γκολ από τα αποδυτήρια αφού στο 55′ ο Στούπης έδωσε στο Μαρουκάκη και ο αρχηγός της Καλλιθέας με σουτ έκανε το 1-0.

Το τέρμα αυτό απελευθέρωσε τους κυανόλευκους που πίεσαν για να πετύχουν και ένα δεύτερο γκολ, ενώ ο Βαγγέλης Χαντές έκανε τις διορθωτικές κινήσεις περνώντας στο ματς τους Μπουσάι και Φύτρο.

Μετά το 1-0 η Θύελλα προσπάθησε να βρει τρόπους να πετύχει κάποιο γκολ όμως δεν τα κατάφερε με την Καλλιθέα να βγαίνει πολλές φορές στην κόντρα και να μην μπορεί να τελειώσει το ματς. Το 1-0 έμεινε μέχρι τέλος με την Θύελλα να γνωρίζει την πρώτη της ήττα.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

4′ ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑ. Μετά από φάουλ του Στούπη η μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα όμως ο διαιτητής υποδεικνύει οφσάιντ μετά από απόφαση του βοηθού Γουρνια

13′ O Καλτσάς με μαγική πάσα βρήκε τον Μαρουκάκη που πήγε να κάνει τη λόμπα όμως ο Ανδριόλας μπλόκρε

14′ Ζητάει πέναλτι η Καλλιθέα σε μαρκάρισμα του Μαρουκάκη, ο Δραγάτης δεν υποδεικνύει κάτι

16′ Σημαντική στιγμή για την Καλλιθέα με σουτ του Μακρυγιάννη να βρίσκει κάπου και να καταλήγει κόρνερ.

17′ Ο Στούπης στρώνει στον Μακρυγιάννη που κάνει το σουτ με τη μπαλα να βρίσκει στα πόδια του Γελαάρδη

26′ Ο Μακρυγιάννης βγάζει από αριστερά στον Παπαγγελή που κάνει το σουτ με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

31′ Σουτ Γελαδάρη η μπάλα άουτ.

34′ Σέντρα Παπαγγελή ο Ανδριόλας κάνει άστοχη έξοδο και ο Παπαζαχαρίας διώχνει σε κόρνερ.

43′ Σουτ του Κώστα η μπάλα άουτ.

45′ Ο Ηλιόπουλος δίνει πάρε βάλε στον Καραλή που κάνει αδύναμο πλασέ και δίνει τη δυνατότητα στον Λαδά να μπλοκάρει.

49′ Σουτ του Ντρούγκα ο Ανδριόλας σε κορνερ.

50′ Κόρνερ Μακρτγιάννη κεφαλιά του Βιδάλη αουτ.

55 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑ. Ο Μαρουκάκης με σουτ μετά από γύρισμα του Στούπη κάνει το 1-0.

73′ Σουτ του

79′ Ζητάιει πέναλτι η Καλλιθέα για πέσιμο του Μαρουκάκη όμως ο Δραγάτης δίνει θέατρο και κιτρινη στον Μαρουκάκη.

86 Σουτ του Στούπη μπλοκάρει ο Ανδριόλας.

Διαιτητής ήταν ο Δραγάζης με βοηθούς τους Γουρνά και Σούζα.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Νίκος Παντέλης) Λαδάς, Βιδάλης, Παπαγγελής, Καλύβας, Κρητικός, Κωστας, Ντρούγκας (78′ Μουρελάτος), Καλτσάς, Μαρουκάκης (91′ Βασιλειάδης), Στούπης (90+4 Καλημέρης), Μακρυγιάννης.

ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΜΑΡΙΟΥ (Βαγγέλης Χαντές) Ανδριόλας, Γελαδάρης (88′ Νίκα), Γεωργιάδης (63′ Μπουσάι), Παπαζαχαρίας, Αρκούδας, Τουγουντζόγλου (34′ λ.τρ. Μαλάι), Ζέλο, Σιμτσής (63′ Φύτρος), Αργυρίου, Καραλής, Ηλιόπουλος.