peggos
Ο ρόλος του δημοσιογράφου
Προβολή και θετικών και αρνητικών ενεργειών
![](https://stoplekto.gr/wp-content/uploads/2011/11/simaiaki-voithos17.jpg)
Κάποιοι δεν έχουν καταλάβει το ρόλο του δημοσιογράφου. « Πως θα κάνεις κριτική στον διαιτητή Σταθόπουλο, αν σε κάποιο παιχνίδι δεν πάει καλά τώρα που έγραψες καλά λόγια για εκείνον;» ήταν η απορία κάποιων που μου τηλεφώνησαν.
Παραγνωρίζουν το γεγονός ότι ο ρόλος του δημοσιογράφου είναι να ασκεί κριτική, να αναδεικνύει τα κακώς κείμενα αλλά ενίοτε να μην διστάζει να πει και καμιά καλή κουβέντα όπου χρειάζεται ή να επαινέσει κάποιες ενέργειες. Το γεγονός ότι ο διαιτητής Σπύρος Σταθόπουλος, αν και άρρωστος ο ίδιος και με την 18μηνη κόρη του να αντιμετωπίζει –ευτυχώς περαστικό- πρόβλημα υγείας, έδωσε κανονικά το παρών στο γήπεδο δεν μπορεί να μην τύχει θετικού σχολιασμού και να μην επαινεθεί η προσήλωσή του στο καθήκον.
Αν σε ένα παιχνίδι- άνθρωπος είναι- έχει φαλτσοσφυρίγματα- θα κριθεί όπως κρίνονται κάθε Κυριακή όλοι οι διαιτητές. Αυστηρά χωρίς δόλο και άλλου είδους παιχνίδια.
Αυτός είναι ο ρόλος του δημοσιογράφου που πολλές φορές εκ των συνθηκών αναγκάζεται να γίνεται δυσάρεστος και να μην χαρίζεται πουθενά και σε κανέναν. Ξεκάθαρα πράγματα.
![](https://stoplekto.gr/wp-content/uploads/2018/12/logo-stoplekto-2018-12-2-e1545970999338.png)
You must be logged in to post a comment Login