Άνοδο και πρωτάθλημα ο Ερμής Κορυδαλλού, 3-0 τον Θησέα

Γράφει ο Θάνος Λογοθέτης

Με μεγάλη συγκέντρωση στο παιχνίδι του και χωρίς να κινδυνεύσει σε κανένα χρονικό σημείο του αγώνα, ο ΕΡΜΗΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ νίκησε 3-0 τον σκληροτράχηλο ΘΗΣΕΑ και εξασφάλισε την απ’ ευθείας άνοδο στην Α’ κατηγορία της ΕΠΣΠ! Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν πολύ νωρίς με ένα προσωπικό γκολ στο 5′ του αρχισκόρερ τους Μούτσα, ενώ στο 27′ ο Γραμματόπουλος έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο γκολ. Μέχρι το τέλος του Α’ ημιχρόνου δεν είχαμε ιδιαίτερες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες με τον ΕΡΜΗ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων… Στο Β’ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά με σκοπό να “καθαρίσουν” από νωρίς το παιχνίδι. Στο 55′ είχαν μια καλή ευκαιρία με τον Καραμάνη, ενώ στο 68′ σουτ του Μούτσα “έγλυψε” το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του τερματοφύλακα Γιαννακουδάκη. Τελικά στο 74′ ο Καραμάνης έγραψε με ευθύβολο σουτ το 0-2 και στο 82′ ο Μούτσας με ένα δεύτερο προσωπικό του γκολ έγραψε το τελικό 0-3! Στα επόμενα λεπτά του αγώνα ο ΘΗΣΕΑΣ άγγιξε το γκολ της τιμής με Ψωΐνο και Λιανόπουλο, αλλά δεν άλλαξε κάτι, με τους ανθρώπους του ΕΡΜΗ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ να πανηγυρίζουν την επάνοδό τους στην μεγάλη κατηγορία του Πειραιά μετά από έναν χρόνο απουσίας…

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Αντρέας Σερέπας με βοηθούς τους Χρήστο Παρισσόπουλο και Θεοδόση Πετρίδη, γιατρός του αγώνα ήταν η Ευαγγελία Χατζηπαρασκευά, ενώ παρατηρητής ήταν ο κύριος Στέλιος Ξενάκης…

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΘΗΣΕΑΣ (Σπύρος Χάλαρης): Γιαννακουδάκης, Αναγνώστου, Γιαννούσας, Κουτσονικόλας, Χατζηκωστής (70′ Δρόσος), Βασιλάρης, Γιακουμής (80′ Τασούλης), Χαιρέτας (70′ Καραμπίνης), Ψωΐνος, Γκιάτα (59′ Μαρκουλής), Λιανόπουλος.

ΕΡΜΗΣ ΚΟΡ. (Κώστας Λαζάρου): Παπακώστας, Ψαρρός (59′ Φρυγανιώτης), Αργεντίδης, Δαρδανός, Τουρκοχωρίτης, Σιδηρόπουλος, Κιούκου, Σκαρτάδος, Καραμάνης (83′ Λουρίδας), Μούτσας (85′ Λεμοντζής), Γραμματόπουλος