Άρης Αμφιάλης- Ίκαρος Καλλιθέας 0-1

Γράφει ο Θάνος Λογοθέτης

Νικηφόρα πέρασε ο ΙΚΑΡΟΣ από την Αμφιάλη επικρατώντας 1-0 του ΑΡΗ Πολύ ωραίο παιχνίδι έγινε στο γήπεδο των Σιταποθηκών, όπου ο ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 0-1 επί του σκληροτράχηλου ΑΡΗ που πάλεψε μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα… Το πρώτο ημίχρονο ήταν εντελώς μοιρασμένο. Ο ΙΚΑΡΟΣ μπήκε καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά σταδιακά οι ποδοσφαιριστές του ΑΡΗ ανέβασαν την απόδοσή του κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και έγιναν με την σειρά του επικίνδυνοι. Μάλιστα στο 13′ ο Γεωργιάδης έχασε καλή ευκαιρία όταν κεφαλιά που επιχείρησε μπλόκαρε δύσκολα ο γκολκίπερ Ηλιάδης. Τελικά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Τρικαμηνάς “έλυσε τον Γόρδιο Δεσμό” για τους φιλοξενούμενους όταν με εκπληκτική επέλαση από την δεξιά πλευρά και ευθύβολο σουτ “τίναξε” τα δίχτυα του τερματοφύλακα των γηπεδούχων Κουλούρη γράφοντας το 0-1! Με αυτό το σκορ μπήκαν οι δύο αντίπαλοι στα αποδυτήρια… Στο Β’ ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ακόμα καλύτερο. Μέχρι το 75′ ήταν εντελώς αμφίρροπο και η μπάλα ανεβοκατέβαινε. Στο τελευταίο 15λεπτο όμως οι φιλοξενούμενοι έχασαν πολλές και κλασικές ευκαιρίες να καθαρίσουν το παιχνίδι με τους Μαγουλά (75′, 85′), Γραίο (76′) και Μέτα (82′). Έτσι το παιχνίδι ήταν σε τεντωμένο σχοινί μέχρι το τέλος. Μάλιστα στο 87′ παραλίγο ο Μαυρίδης να ισοφαρίσει με μακρινό απ’ ευθείας φάουλ που απέκρουσε με μεγάλη δυσκολία ο γκολκίπερ Ηλιάδης! Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους παίκτες του ΙΚΑΡΟΥ να πανηγυρίζουν με ανακούφιση μια δίκαιη νίκη… Τον αγώνα διαιτήτευσε άψογα ο Γιάννης Κακριδής με βοηθούς τους Ιορδάνη Καράκελλε και Γιάννη Λυτρίβη, ενώ παρατηρητής του αγώνα ήταν ο κύριος Γιώργος Μαλούχος…

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΑΛΗΣ (Μανώλης Πράσινος): Κουλούρης, Ζαχαρίου, Αναστασίου, Βαζαίος, Γκόλγκαρης (80′ Αναστασίου), Καραντινός, Καραπατάκης (80′ Μαυρίδης), Πρεβεζάνος, Γεωργιάδης, Σάνκα, Ούγγρης

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛ. (Κώστας Παπουτσής): Ηλιάδης, Τριμίτσης Κ., Καραουλάνης, Ναυπλιώτης, Σύρμας, Πλέσσας, Λιμήτσιος, Καλελά (58′ Γραίος), Πετρόπουλος (37′ Μαγουλάς), Θεοδοσίου, Τρικαμηνάς (77′ Μέτα)