Έκανε… σεφτέ ο Άρης Πετρούπολης 1-2 τον Αθηναϊκό-Βράζουν με τη διαιτησία οι ομάδες

Μεγάλη νίκη σε μια δύσκολη έδρα πανηγύρισε ο Άρης Πετρούπολης επικρατώντας με 1-2 του Αθηναϊκού.

Το συγκρότημα του Γιάννη Γαζή έφτασε στο πρώτο του τρίποντο μετά την ισοπαλία στον Ολυμπιακό Λιοσίων και την ήττα από τη Σάντα έχοντας αξιόμαχη εικόνα.

Το τρίποντο αποκτά μεγάλη αξία για τους Πετροπουλιώτες αν αναλογιστεί κανείς ότι παρατάχθηκαν χωρίς τους Στασινό, Σαγανά, Θανόπουλο, Κυριαζή.

Όσον αφορά τον Αθηναϊκό δεν μπόρεσε να δώσει αξία στη νίκη στο Ίλιον απέναντι στον Ιάσονα παρότι στάθηκε ανταγωνιστικά έχοντας σχετικά καλή παρουσία στο ματς.

Αρνητικός πρωταγωνιστής του αγώνα ο διαιτητής Μαχαίρας που μετά τη φάση που ζήτησε πέναλτι ο Αθηναϊκός έχασε τον έλεγχο του αγώνα, εκνευρίζοντας τους παίκτες των δυο ομάδων.

Όσον αφορά το α’ μέρος το ματς ήταν ισορροπημένο, με τον Αθηναϊκό στο 18′ να ζητάει πέναλτι σε ανατροπή του Σκούμα εντός περιοχής, με τον Μαχαίρα να μην υποδεικνύει κάτι ξεσηκώνοντας τον πάγκο των λόρδων.

Στο 25′ ο Άρης κέρδισε πέναλτι με τον διακριθέντα του αγώνα Λερούτσο.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο MVP του αγώνα Νίκολι που ευστόχησε κάνοντας το 0-1.

Η απάντηση των “τζαλορόσι” ήρθε στο 30′ με κεφαλιά του Στρατιδάκη που έκανε το 1-1.

Στις αρχές της επανάληψης οι δυο ομάδες ήταν επιφυλακτικές όμως από τη στιγμή που έγινε το 1-2, ο Άρης διαφύλαξε την άμυνα του χωρίς να κινδυνέψει, πλην της φάσης του 89′ όπου ο Σκούμας είδε το σουτ που επιχείρησε να καταλήγει μόλις άουτ.

Κέρδος για τους φιλοξενούμενους ο νεαρός Λερούτσος που δείχνει να ανταποκρίνεται στο πλάνο της ομάδας, όπως και ο Παύλος Νίκολι που εκτός από το πέναλτι που έκανε το 0-1, ήταν το πρόσωπο που έκανε την ασίστ στον Λερούτσο στη φάση του 1-2.

Γενικότερα ο αρχηγός του Άρη είχε εξαιρετική παρουσία με πολλά τρεξίματα.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

3′ Ο Νίκολι έπαιξε πανέξυπνα τον Λερούτσο με τον τελευταίο να κάνει παράλληλα πάσα όμως κανένας παίκτης του Άρη δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας.

10′ Σουτ του Σκούμα άουτ.

18′ Ο Σκούμας φάνηκε να ανατρέπεται από τον Κόμη εντός περιοχής όμως ο Μαχαίρας έδειξε παίζεται.

21′ Σέντρα Τρακόση από δεξιά, ο Καραδήμας πετάγεται στην πορεία της μπάλας και κάνει την προβολή όμως ο Μανωλικίδης σε ετοιμότητα απομακρύνει.

25′ Ο Λερούτσος κερδίζει πέναλτι εντός περιοχής σε κράτημα από αντίπαλο

ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ. Ο Νίκολι αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 0-1.

27′ Σουτ του Σκούμα μπλοκάρει ο Παχατούρας

29′ Σουτ Λαζάρου άουτ.

30′ ΓΚΟΛ Ο ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ. Μετά από κόρνερ ο Στρατιδάκης νικάει τους πάντες στον αέρα και με κεφαλιά κάνει το 1-1.

37′ Ο Λερούτσος κάνει το σουτ με τη μπάλα να καταλήγει στο πλαινό δίχτυ.

43′ Ο Βελλής κάνει ωραία ατομική ενέργεια και σουτ όμως η μπάλα καταλήγει άουτ.

46′ Σουτ του Νίκολι η μπάλα άουτ

54′ Σουτ του Λερούτσου ο Μανωλικίδης μπλοκάρει.

55′ Σουτ του Νίκολι δύσκολα ο Μανωλικίδης.

62′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ.. Ο Νίκολι με μια μαγική σέντρα βρήκε το Λερούτσο που με κεφαλιά έκανε το 1-2.

64′ Σουτ του Σκούμα μπλοκάρει ο Παχατούρας.

89′ Σουτ του Σκούμα μόλις άουτ.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Παρασκευαϊδης) Μανωληκίδης, Λαζάρου (65′ λ.τρ. Λεπτάκης), Τσολάκος, Βασιλείου, Φυσαράκης, Χοτζάι, Παπαδήμας, Βέλλης, Στρατιδάκης, Τσονάκης (56′ Οικονόμου), Σκούμας.

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γιάννης Γαζής) Παχατούρας, Λάπα, Κόμης, Βασιλάκος Β., Τσούκης, Ταχιράι, Νίκολι (84′ Παπαευθυμίου) Χριστούλης,Καρασδήμας (73′ Κατσούλας), Λερούτσος (90+1 Μπούσι), Τρακόσης (90+3 Βασιλάκος Η.).