Έπος και από τον ΑΣ Δραπετσώνας, ανήλθε μόνο με νίκες στην Α’ Πειραιά

Γράφει ο Θάνος Λογοθέτης

Θριαμβευτικά τελείωσε η χρονιά για τον ΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ του Μάκη Σαμιώτη, που κατέκτησε το πρωτάθλημα με 22 νίκες και επέστρεψε πανηγυρικά στην μεγάλη κατηγορία του Πειραιά! Ο ΑΟΚ ΦΑΛΗΡΟΥ ήταν ένας πολύ δυνατός αντίπαλος που ήθελε βαθμό ή βαθμούς, αλλά υποτάχθηκε φυσιολογικά στην ανωτερότητα των φιλοξενούμενων. Στο Α’ ημίχρονο η πρώτη καλή ευκαιρία χάθηκε για τον ΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ στο 18′ με τον συνήθη ύποπτο Σκουλουδάκη που νικήθηκε από τον γκολκίπερ Πολάτο. Στο 19′ απείλησαν οι γηπεδούχοι με τον Ελευθεράκη, ενώ στο 22′ ο Σεμπέκος έχασε με την σειρά του καλή ευκαιρία για την ομάδα του Γιώργου Γκοβερίνου. Τελικά, στο 28′ ήταν ο Ροδάκης που άνοιξε το σκορ (0-1) για τους φιλοξενούμενους με πανέμορφη ατομική προσπάθεια! Στο 33′ ο Χαντζής έχασε καλή ευκαιρία για την ομάδα του Φαλήρου, ενώ στο 42′ ο Σκουλουδάκης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι για την ομάδα της Δραπετσώνας, και αυτή ήταν η τελευταία μεγάλη φάση του πρώτου μέρους… Στο Β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο απειλητικά και έχασαν καλή ευκαιρία στο 53′ με τον νεοεισελθώντα Γιαννόπουλο, αλλά στο 68′ ο Ζαρίκος με χτύπημα… κόμπρας έγραψε το 0-2 για τους φιλοξενούμενους! Τα επόμενα λεπτά του αγώνα ήταν μάλλον διαδικαστικά, αφού οι δύο ομάδες προσπάθησαν για το καλύτερο, αλλά χωρίς ιδιαίτερες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες με εξαίρεση στο 85′ που οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι σε απ’ ευθείας χτύπημα φάουλ του Χαλικιά! Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους ανθρώπους του ΑΣ Δραπετσώνας να πανηγυρίζουν μια σπάνια επιτυχία…

Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Δημήτρης Βουτσάς με βοηθούς τους Σωτήρη Παπαδάμ και Δημήτρη Κωνσταντόπουλο, γιατρός του αγώνα ήταν ο Στέλιος Αβραμίδης, ενώ παρατηρητής ήταν ο κύριος Δημήτρης Γεωργίου…

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΟΚ ΦΑΛΗΡΟΥ (Γιώργος Γκοβερίνος): Πολάτος, Διονυσόπουλος (46′ Κοκκοκύρης), Παπαδόπουλος Η., Κούστας, Καρανίκας, Παπαδόπουλος Σ. (65′ Μπρέγκου), Σεμπέκος (73′ Παπαδόπουλος Χ.), Άρτι (46′ Γιαννόπουλος), Χαντζής, Ελευθεράκης, Ανδρέου (73′ Βαλμάς).

ΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ (Μάκης Σαμιώτης): Κοντοπίδης, Παπαδόπουλος Π. (56′ Ντούλος), Γκαργκασούλας (56′ Κλόκουζας), Νεοφώτιστος, Χαλικιάς, Ροδάκης (70′ Ρούσσος), Κοσμάς (80′ Μίτρο), Αγγελόπουλος, Σκουλουδάκης (80′ Σέρρι), Φωτιάδης, Ζαρίκος