Ίκαρος Καλλιθέας- Δίας Κορυδαλλού 3-0

Γράφει ο Θάνος Λογοθέτης

Εύκολα ο ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ νίκησε στο γήπεδο Παραλίας Καλλιθέας 3-0 τον ΔΙΑ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ και συνέχισε το νικηφόρο σερί του δεύτερου γύρου! Μόλις στο 2′ οι γηπεδούχοι είχαν οριζόντιο δοκάρι με τον Μέτα στην πρώτη καλή επίθεση της ομάδας, ενώ στο 5′ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν τις ευκαιρίες με σουτ του Πλιάγκα που έφυγε μόλις άουτ. Στο 25′ ο Μέτα απείλησε και πάλι, ενώ στο 28′ στην… τρίτη και φαρμακερή, ο ίδιος παίκτης έγραψε με όμορφο πλασέ το 1-0, σκορ που ήταν και το αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο! Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης οι ποδοσφαιριστές του ΔΙΑ μπήκαν πιο δυνατά και έχασαν εξαιρετικές ευκαιρίες να φτάσουν στην ισοφάριση με τον Γιαννιό στο 48′ και τον Ψυλοπάτη στο 55ο λεπτό. Όμως, μετά τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά στην επανάληψη ο ΙΚΑΡΟΣ ανέβασε στροφές και ανέλαβε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Στο 60′ σουτ του Θεοδοσίου τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του τερματοφύλακα Συρίγου και στο 66′ ο ίδιος παίκτης σέντραρε φαρμακερά από δεξιά και ανάγκασε τους αντίπαλους αμυντικούς να… σκοράρουν μόνοι τους το 2-0! Και στο 69′ ο Λιμήτσιος ήταν αυτός που με εκπληκτική επέλαση και άψογο τελείωμα έγραψε το τελικό 3-0! Τα επόμενα λεπτά του αγώνα είχαν απλώς διαδικαστικό χαρακτήρα… Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Αντώνης Τραϊφόρος με βοηθούς τον Κωνσταντίνο Τσακίρη και τον Χρήστο Λεκαράκο, ενώ παρατηρητής του αγώνα ήταν ο κύριος Μανώλης Γιάνναρος…

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Κώστας Παπουτσής): Ηλιάδης, Τριμίτσης Κ. (75′ Παρρέλης), Καραουλάνης, Ναυπλιώτης, Σύρμας, Πλέσσας, Μαγουλάς Χ. (52′ Γραίος), Τριμίτσης Α. (70′ Χριστοδούλου), Μέτα (52′ Λιμήτσιος), Θεοδοσίου (75′ Σεϊτανίδης), Καλέλα

ΔΙΑΣ ΚΟΡ. (Σταύρος Παπαπαναγιώτου): Συρίγος, Υφαντίδης (73′ Ανδρικάκης), Δημόπουλος (80′ Ρίζος), Πηλίδης, Πηγουνάκης, Πούλιας, Χαρατσάρης, Ψυλοπάτης (63′ Καζάκος), Πλιάγκας (80′ Μπρέγιαννης), Μπουρογιαννόπουλος Κ., Γιαννιός