Αίας Σαλαμίνας- Αστυπάλαια Κορυδαλλού 5-0

Του Σωτήρη Καλογιάννη

Πανηγυρικά στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Πειραιά προκρίθηκε ο Αίας Σαλαμίνας, που σάρωσε με 5-0 την αξιόμαχη κατά τα άλλα Αστυπάλαια Κορυδαλλού.

Οι νησιώτες προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με τέρμα του Δρυμούση στο 17′.

Στην επανάληψη ο γκολκίπερ Γεωργίου κράτησε σε δυο περιπτώσεις τον Αίαντα, καθώς απέτρεψε την ισοφάριση στο 46′ σε προσπάθεια του Κουβάτσου, ενώ γλίτωσε και το 2-1 στο 65′ από ενέργεια του Μπέγκα.

Το 2-0 σημείωσε ο Γεωργιάδης(54′), για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ ο Μιχαλάκης με δυο γκολ(75′, 86′). Το σκορ έκλεισε ο νεοεισελθών Ελθίνι στο 90′, ο οποίος αν και τερματοφύλακας, ελλείψει άλλων αλλαγών χρησιμοποιήθηκε για λίγα λεπτά και κατάφερε να σκοράρει κιόλας.

Οι νικητές στο 83′ είχαν μείνει με δέκα, λόγω αποβολής του Συριανού για λάκτισμα αντιπάλου.

Πολύ καλός ο διαιτητής Δαμιανάκης.

ΑΙΑΣ: Γεεωργίου, Συριανός, Ροζιάν, Μακρής, Μπένα, Κομπόγιωργας, Δρυμούσης, Παλούκης(62′ Παπαμιχαήλ), Γεωργιάδης(68′ Αρμάντο), Μιχαλάκης(82′ λ.τρ. Ελθίνι), Ράμφος Κ..

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ: Σιλίκογλου, Υφαντής(46′ λ.τρ. Μπέγκα), Αργεντίδης, Καλίδης, Ρικούνοβ, Τσονόπουλος, Κουβάτσος, Κασάρα(63′ Πήνας), Πρέλα(75′ Πρίντζος), Μούτσας, Καρακασίδης.