Ε.Π.Σ.Α

Αγχωτική πρόκριση η Κηφισιά

2-1 στην παράταση τον Χολαργό

Μπορεί να καρδιοχτύπησαν αρκετά ωστόσο οι άνθρωποι της Κηφισιάς είδαν στο τέλος την ομάδα τους να παίρνει την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου, καθώς επικράτησε του Χολαργού στην παράταση με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ στο 37′, έπειτα από κοντινό σουτ του Ξηντάρα. Στο β’ μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν στο γήπεδο με μοναδικό στόχο να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Στο 54′ οι Κηφισιώτες έφεραν παιχνίδι στα ίσια χάρις σε τέρμα που σημείωσε ο Αποστολόπουλος με κοντινό σουτ. Στο 57′ η ομάδα του Θωμά Γράφα ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισα του Σπυρόπουλου πάνω στον Παπαδόπουλο. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Χολαργός έχασε σπουδαία ευκαιρία για να. κλέψει την πρόκριση, όταν ο Ξηντάρας δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μάριο Ιωσήπου που αποσόβησε σωτήρια σε κόρνερ. Στην παράταση η Κηφισιά έδειξε ότι ήθελε περισσότερο το ματς και ο Αλημπάς στο 96′ διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Στο 112′ ο Κάρος θα μπορούσε να είχε σημείωσε το 3-1, όμως σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Νικολάου.

Διαιτητής ήταν ο Ευαγγέλου με βοηθούς τους Τσολακίδη και Πασπάτη.

ΚΗΦΙΣΙΑ: Ιωσήπου, Στασινός, Καραμπάς, Εσλερ, Χέλης, Αποστολόπουλος, Κορακάκης, Κοτσερίδης (46′ Ντούμος), Παπαδόπουλος (60′ Βέρμπης), Τριανταφυλλίδης (68′ Κάρος), Αλημπάς

ΧΟΛΑΡΓΟΣ: Νικολάου, Σοκόλ (46′ Τζέλης), Καρακατσάνης, Σπυρόπουλος, Ταράτσας, Ψάλλας (82′ Παπαδημητρίου), Ναζλίδης (53′ Βλασερός), Χάλος, Ξηντάρας, Μαντζάνας, Λύρας