5ος Όμιλος

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ-ΠΟΑ 1-1

Χωρίς νικητή (1-1) ολοκληρώθηκε η κρητική “μονομαχία” στις Μουρνιές ανάμεσα σε ΣΥΝΚΑ και ΠΟΑ.

Η χανιώτικη ομάδα ξεκίνησε ονειρικά το ματς και προηγήθηκε στο 9′ με τον Πετράκο, αλλά ο ΠΟΑ ισοφάρισε στο 60′ με τον Καμπόσο.

Από μία μεγάλη ευκαιρία είχε κάθε ομάδα, με τον Παπατζίκο στο 70′ και τον Καμπόσο στο 88′.

Στο 80′ αποβλήθηκε για διαμαρτυρία ο Ανυφαντάκης. Πολλά παράπονα έχει από τον Σταυρουλάκη η χανιώτικη ομάδα για την εν γένει παρουσία του.

Οι φάσεις του αγώνα

8′ Σουτ του Γκούρι από πλάγια θέση ο Πονηρός μπλόκαρε. Δευτερόλεπτα μετά ο Πονηρός αποκρούει το σουτ του Καρλίτο.
9′ ΓΚΟΛ: Από άνοιγμα του Κυτράκη στον Ξαγοράρη, ο τελευταίος πασάρει στον Βαρδάκη που βγάζει ιδανική σέντρα για το κεφάλι του Πετράκου που ανοίγει το σκορ (1-0).
16′ Φάουλ του Καρλίτο λίγο έξω από την εστία.
29′ Πάσα του Ξαγοράρη σουτ του Βεστάκη άουτ.
39′ Σέντρα του Ξαγοράρη γυριστό του Βεστάκη ψηλά άουτ.
42′ Ο Ξαγοράρης πασάρει στον Πετράκο το σουτ του οποίου καταλήγει άουτ.
45′ Ατομική προσπάθεια και σουτ του Βεστάκη άουτ.
50′ “Τακουνάκι” Καρλίτο σουτ του Καμπόσου ψηλά άουτ.
60′ ΓΚΟΛ: Φάουλ του Κερμενίδη ο Καμπόσος με κεφαλιά ισοφαρίζει.
70′ Κόρνερ του Μποτωνάκη κεφαλιά του Παπατζίκου ο Καρβελάς διώχνει στη γραμμή
88′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΟΑ ο Καμπόσος στην πλάτη της άμυνας αλλά ο Πονηρός με σπουδαία επέμβαση αποκρούει το πλασέ του.

Διαιτητής: Γ. Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου)
Βοηθοί: Λιοδάκης – Καλυβιανάκης (Ρεθύμνου)

Κίτρινες κάρτες: Κυτράκης (13′), Μποτωνάκης (34′), Παπατζίκος (51′), Καραγκιοζίδης (76′), Καρβελάς (88′), Καρλίτο (89′)

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ (Κώστας Ανυφαντάκης): Πονηρός, Παληγεώργος (73′ Βασιλάκης), Παπατζίκος, Καρβουνιάρης, Βαρδάκης, Κυτράκης (27′ λ. τρ. Αργυρουδάκης), Μαζιώτης, Μποτωνάκης (89′ Νικόλτσης), Πετράκος, Ξαγοράρης (67′ Τσίτας), Βεστάκης.

ΠΟΑ (Μανόλης Σκύβαλος): Μανουσάκης, Βρεττός (58′ Κενδριστάκης), Παπαδομιχελάκης, Πετράκης, Ρωμανάκης, Πολυζάς, Κερμενίδης, Γκούρι (67′ Καραγκιοζίδης), Καρβελάς (90+3′ Νηστικάκης), Καρλίτο (90+5′ Μαζιώτης), Καμπόσος