Γ΄ Ε.Π.Σ.Π.

ΑΕ Χατζηκυριακείου- Νέοι Ολυμπιακού Κερατσινίου 2-0

Γράφει ο Θάνος Λογοθέτης

Στην 2η θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος της Γ’ κατηγορίας της ΕΠΣΠ ανέβηκε η ΑΕ ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΕΙΟΥ μετά την “επαγγελματική” νίκη που πέτυχε επί της νεανικής ομάδας των ΝΕΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ στο γήπεδο του ΣΕΦ με 2-0… Ο αγώνας δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας αφού το ζητούμενο για τους γηπεδούχους ήταν αποκλειστικά η νίκη και οι τρεις βαθμοί. Στο 11′ χάθηκε η πρώτη καλή ευκαιρία για το ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΕΙΟ με τον Μιχαηλίδη και ακολούθησαν αυτές στο 19′ με τον Μπαλτιμά, στο 20′ με τον Μιχαηλίδη και στο 38′ με τον Μπαλτιμά, ενώ την μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος έχασε στο 41′ (πάλι) ο Μπαλτιμάς που με σουτ ανάγκασε τον τερματοφύλακα Βλάχο να διώξει σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα! Στο Β’ ημίχρονο η ομάδα του Νίκου Διαμαντόπουλου ανέβασε ρυθμούς με την είσοδο του Καραμπάση στον αγώνα. Ο τελευταίος έχασε τεράστια ευκαιρία στο 47′ όταν νικήθηκε από τον Βλάχο σε ανεπανάληπτο τετ α τετ! Αλλά στο 58′ ο ίδιος παίκτης με εξαιρετική κεφαλιά έγραψε το 1-0! Μάλιστα δύο λεπτά αργότερα ο Νίνος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Βλάχου και στην επιστροφή ο Κουγιουμτζής πέτυχε με πλασέ το 2-0 “καθαρίζοντας” το παιχνίδι! Οι ΝΕΟΙ αντέδρασαν τα επόμενα λεπτά και έχασαν δύο καλές ευκαιρίες με τον Δημητρίου να μειώσουν το σκορ, αλλά δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος, αφού οι γηπεδούχοι έκαναν καλή διαχείριση, έχασαν ευκαιρίες με τον Μπαλτιμά και τον Τεβάτζε να πετύχουν ένα ακόμη γκολ, και το σφύριγμα του (άριστου) διαιτητή Βουτσά βρήκε τους ποδοσφαιριστές του ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΕΙΟΥ να πανηγυρίζουν μια ακόμα νίκη στο φετινό πρωτάθλημα… Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Δημήτρης Βουτσάς με βοηθούς τους Γιάννη Βάϊλα και Θεοφάνη Ηλιόπουλο, ενώ παρατηρητής του αγώνα ήταν ο κύριος Μανώλης Μαντουδάκης…

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕ ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΕΙΟΥ (Νίκος Διαμαντόπουλος): Τσιάμης, Διακογιάννης, Μαρουσάκης, Τερζής (85′ Τομπαΐδης), Νίνος, Σπύρος (52′ Τεβάτζε), Κουγιουμτζής, Μπαλτιμάς, Ζαρουχλιώτης (46′ Καραμπάσης), Μιχαηλίδης (85′ Ευσταθίου), Γεωργιάδης (85′ Σαμουρίδης).

ΝΕΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Αριστοτέλης Βαμβακάρης): Βλάχος, Καράμπελας (46′ Στρατάκης), Μαρίνος (80′ Δαμίγος), Αποσπόρης, Πολίτης, Μαυρίδογλου, Τατσιόπουλος (33′ Διόγος), Γρηγοριάδης (76′ Βαμβακάρης), Δημητρίου (76′ Ιατρόπουλος), Φουτράκης, Παπανικολάου