Γ΄ Ε.Π.Σ.Π.

ΑΕ Χατζηκυριακείου- Προφήτης Ηλίας 0-0

Γράφει ο Θάνος Λογοθέτης

Εξαιρετικό παιχνίδι έγινε στο γήπεδο του Κορυδαλλού ανάμεσα σε ΑΕ ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΕΙΟΥ και ΑΟ ΠΡΟΦΗΤΗ ΗΛΙΑ, που κόλλησαν στο 0-0 αλλά κρατάνε την τύχη τους στα δικά τους πόδια! Να σημειωθεί ότι οι καιρικές συνθήκες ήταν αντίξοες λόγω της μεγάλης ζέστης που επικρατούσε… Στο Α’ ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο. Μόλις στο 3′ ο Μπαλτιμάς απείλησε για το ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΕΙΟ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ “απάντησε” με τον Ζαχαρίου. Στο 29′ ο Μιχαηλίδης σημείωσε γκολ, αλλά ακυρώθηκε ορθώς για οφσάιντ. Στο 34′ παραλίγο να σκοράρει με ξαφνικό σουτ ο Οξύνογλου, ενώ στο 45′ ο Μπρέγκου έχασε τεράστια ευκαιρία μόνος από το ύψος της περιοχής, όμως η κεφαλιά που επιχείρησε κατέληξε στα χέρια του Κιλμπασάνη! Το Β’ ημίχρονο ήταν ακόμα καλύτερο με καταιγιστικό ρυθμό και διάθεση και από τις δύο ομάδες. Το ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΕΙΟ μπήκε πιο δυνατά και έχασε δύο εξαιρετικές ευκαιρίες με τον Καραμπάση στο 47′ και τον Μιχαηλίδη στο 54ο λεπτό όταν ο εξαιρετικός Τρικαμηνάς απέκρουσε σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα! Ο ΠΡΟΦΗΤΗΣ με τη σειρά του απείλησε στο 76′ με τον Μπρέγκου, ενώ η τελευταία καλή ευκαιρία του αγώνα ήταν ένα απ’ ευθείας φάουλ του Ζαρουχλιώτη που μπλόκαρε στη γωνία του ο τερματοφύλακας του ΠΡΟΦΗΤΗ ΗΛΙΑ. Το τελικό σφύριγμα του (άριστου) διαιτητή βρήκε τις ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό και να κρατάνε, όπως είπαμε, την τύχη στα χέρια τους στους εναπομείναντες κρίσιμους αγώνες…

Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Θοδωρής Πουλόπουλος με βοηθούς τους Κώστα Τσακίρη και Θεοδόση Πετρίδη, γιατρός ήταν ο Δημήτρης Μπότσαρης, ενώ παρατηρητής του αγώνα ήταν ο κύριος Γιώργος Μαλούχος…

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕ ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΕΙΟΥ (Νίκος Διαμαντόπουλος): Κιλμπασάνης, Διακογιάννης, Μαρουσάκης, Τερζής, Κρανιάς, Μπάλιας (46′ Σαμουρίδης), Τεβζάτζε, Μπαλτιμάς, Καραμπάσης (73′ Ζαρουχλιώτης), Μιχαηλίδης, Γεωργιάδης (46′ Αλιάσι).

ΑΟ ΠΡΟΦΗΤΗ ΗΛΙΑ (Άγγελος Σκανάτοβιτς): Τρικαμηνάς, Δαλαμάρας (65′ Βλάσσης), Λάζαρης, Δαλέζιος, Μήλιος, Λιάκος, Ζαχαρίου, Μελαχροινός (46′ Οξύνογλου Θ., 71′ Μπούνταλης), Γιαννακόπουλος, Μπρέγκου (86′ Νάνος), Οξύνογλου Σ.