Γ΄ Ε.Π.Σ.Π.

ΑΕ Χατζηκυριακείου- Προφήτης Ηλίας 3-2

Γράφει ο Θάνος Λογοθέτης

Αν και μέτριο ποιοτικά, παρακολουθήσαμε στο γήπεδο του ΣΕΦ έναν συναρπαστικό αγώνα στην εξέλιξή του ανάμεσα στην ΑΕ ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΕΙΟΥ και τον ΑΟ ΠΡΟΦΗΤΗ ΗΛΙΑ, με τελικούς νικητές τους γηπεδούχους με σκορ 3-2! Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν πολύ νωρίς στο 3′ με τον Ζαχαρίου, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν άμεσα με τον Νίνο σε 1-1! Μέχρι το 40′ δεν έγιναν ιδιαίτερες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, αλλά σε εκείνο το λεπτό ο Γιαννακόπουλος του ΠΡΟΦΗΤΗ ΗΛΙΑ ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα Ρούση μέσα στην περιοχή και το πέναλτι που εκτέλεσε ο Λιάκος απέκρουσε εκπληκτικά ο παθών! Και στο 43′ το ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΕΙΟ κατάφερε να προηγηθεί 2-1 με τον Κουγιουμτζή, αφού προηγουμένως ο Νίνος είχε σημαδέψει το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Σπαχίου… Στο Β’ ημίχρονο το παιχνίδι συνέχισε να είναι αμφίρροπο. Στο 70′ ο ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 με τον συνήθη ύποπτο Μπρέγκου, όμως στο 80′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Μπαλτιμάς και ψύχραιμα έγραψε το τελικό 3-2! Οι ποδοσφαιριστές του ΠΡΟΦΗΤΗ ΗΛΙΑ πίεσαν μέχρι το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων για την ισοφάριση, αλλά δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος και οι άνθρωποι του ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΕΙΟΥ πανηγύρισαν στο τέλος μια νίκη που “κλειδώνει” την παρουσία τους στα play off ανόδου στην Β’ κατηγορία. Φυσικά, και ο ΑΟ ΠΡΟΦΗΤΗ ΗΛΙΑ (που είχε στον πάγκο για πρώτη φορά τον νέο του προπονητή Άγγελο Σκανάτοβιτς) έχει πάρα πολλές πιθανότητες να βρίσκεται εκεί… Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Γιάννης Λυτρίβης με βοηθούς τους Δημήτρη Τέσση και Δημήτρη Βουτσά, ενώ παρατηρητής του αγώνα ήταν ο κύριος Μανώλης Μαντουδάκης…

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕ ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΕΙΟΥ (Νίκος Διαμαντόπουλος): Ρούσης, Διακογιάννης, Μαρουσάκης, Τερζής, Νίνος (86′ Κρανιάς), Μπάλιας, Κουγιουμτζής, Μπαλτιμάς, Μιχαηλίδης, Καραμπάσης (75′ Ζαρουχλιώτης), Γεωργιάδης (85′ Σαμουρίδης).

ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ (Άγγελος Σκανάτοβιτς): Σπαχίου, Δαλαμάρας (88′ Λάζαρης), Μηλιός, Δαλέζιος, Γκίνη (88′ Μπουντάλης), Λιάκος, Ζαχαρίου (75′ Βλάσσης), Οξύνογλου Α., Γιαννακόπουλος (68′ Αργυρόπουλος), Οξύνογλου Σ., Μπρέγκου