Αθηναϊκός: Δεύτερη νίκη με Ιάσονα

Την νίκη με 2-1 σημείωσε η ομάδα του Αθηναϊκού στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας με αντίπαλο τον Ιάσονα. Το συγκρότημα του Ηλία Καλοπίτα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ανέβασε στροφές στο β’ ημίχρονο καταβάλλοντας την αντίσταση του συλλόγου των δυτικών προαστίων. Στο α’ μέρος οι «λόρδοι» μπήκαν μουδιασμένα στον αγωνιστικό χώρο του Δημοτικού Σταδίου Βύρωνα με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ. Από εκεί και πέρα, με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Παναγιώτης Δρυμούσης κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Σταύρος Βουρλούμης. Στο β’ μέρος οι «ερυθροκίτρινοι» πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ στο 55’, χάρις σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παύλου Μπίτιλη. Στο 70’ το σωματείο από το Ίλιο κέρδισε πέναλτι , ωστόσο ο Γιώργος Μηλιώνης είπε «όχι» με το 2-1 να μένει μέχρι τέλους. Η γενική εικόνα από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση ήταν θετική, με το τεχνικό επιτελείο να μένει ικανοποιημένο από την απόδοση των ποδοσφαιριστών. Στο μεταξύ, ο Ηλίας Καλοπίτας τόνισε με το τέλος της συνάντησης τα εξής: «Σε αυτά τα παιχνίδια σημασία δεν έχει η νίκη. Στόχος μας είναι να παρουσιαστούμε έτοιμοι στην έναρξη του πρωταθλήματος. Γι’ αυτόν ακριβώς το λόγο δουλεύουμε καθημερινά στις προπονήσεις». Τέλος το επόμενο φιλικό ματς έχει προγραμματιστεί για το Σάββατο (25/8) στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Ρέντη με την ομάδα νέων του Ολυμπιακού.

Η ενδεκάδα που αγωνίστηκε στο ματς με τον Ιάσονα

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μηλιώνης, Βλαχογιάννης, Βουρλούμης, Τζανετής, Κορρές, Ντε Μπαρτόλο, Τσιάμης, Μποτσιβάλης, Δρυμούσης, Μπίτιλης, Ρεντζής.

Στην επανάληψη χρησιμοποιήθηκαν οι: Καφαλίδης, Μανταδάκης, Λεβέντης, Σκαρλάτος, Ζαμπαράς, Πέλα, Ζελέκου και Νταούδης.