Αλμυρός – Προοδευτική 0-0

Ισόπαλοι χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν Αλμυρός και Προοδευτική με τις δυο ομάδες να προσπαθούν αλλά οι ποδοσφαιριστές τους να μην είναι αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια.

Η εικόνα του ματς

Αναγνωριστικό το πρώτο δεκάλεπτο για τις δυο ομάδες με δυνατές μονομαχίες στο κέντρο.

Στο 11΄πρώτο σουτ για τον Αλμυρό από τον Καστελλιανάκη μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο τερματοφύλακας Πράνταλος.

Στο 12′ ο Κουτάντος δοκιμάζει ένα σουτ η μπάλα πάει ψηλά  άουτ.

Στο 19′ μεγάλη φάση για τον Αλμυρό σουτ και δοκάρι σε προσπάθεια του Καστελλιανάκη.

Στο 23′ δεξί σουτ από τον Σταθόπουλο η μπάλα στο δεξί δοκάρι και άουτ .

Στο 35΄ ευκαιρία για την Προοδευτική με τον Βουγουτζή μια σέντρα σουτ κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Χανιωτάκη.

Στο πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού δεν δημιουργήθηκε κάποια καλή στιγμή, με τον Αλμυρό να διατηρεί στην κατοχή του περισσότερο τη μπάλα. Από το 15′ έως το 20′ οι ποδοσφαιριστές του Μανώλη Σουτζή ανέβασαν την πίεση κοντά στην αντίπαλη περιοχή και έχασαν δύο μοναδικές ευκαιρίες να πάρουν προβάδισμα στο σκορ.
Πρώτα με τον Κοντογιάννη και αμέσως μετά με τον Καστελλιανάκη που σούταρε εντός περιοχής και η μπάλα κτύπησε στο κάθετο δοκάρι του Πρανταλού.
Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Προοδευτική έδειξε ότι είναι μία καλοδουλεμένη ομάδα ισορρόπησε τον αγώνα και είχε μάλιστα και δύο δοκάρια για να πάρει κεφάλι στο σκορ.
Στο 55′ σουτ του Τσακίρη κοντράρει σε αμυντικό και καταλήγει στην αγκαλιά του Χανιωτάκη.

Στο 57′ αντεπίθεση για τον Αλμυρό με τον Καστελλιανάκη να σουτάρει απο πλάγια θέση, όμως κατέληξε άουτ.

Στο 58′ μετά από ωραία ανάπτυξη του Αλμυρού, σέντρα Αγαπάκη απο τα δεξιά, ο Πιερτζιάκομι σούταρε απο το ύψος του πέναλτι, όμως αστόχησε.

Στο 65 ‘ ο Λεόν από πλεονεκτική θέση δεξιά μέσα στην περιοχή σουτάρει όμως κόντραρει και βγαίνει σε κόρνερ .

Στο 68’ ο Πιερτζοκόμι πέρασε πάσα στον Ρέγιες αυτός αστόχησε για τον Αλμυρό.

Παρά τις προσπάθειες των δυο ομάδων έμεινε το 0-0 που κρίνεται δίκαιο βάση της εικόνας των δυο ομάδων.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε ένα δυνατό παιχνίδι ο Αλμυρός μέχρι το 70΄πίεσε πολύ την Προοδευτική, όμως το άγχος στην τελική προσπάθεια του στέρησαν την ευκαιρία να πετύχει ένα γκολ που θα του έδινε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Από την άλλη πλευρά η Προοδευτική έδειξε πολύ καλά στοιχεία ομάδας που παίζει δυνατά και συγκροτημένα και σήμερα έδειξε πως δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος για κανέναν.

Αλμυρός: Χανιωτάκης,Αγαπάκης,Γιαλούσης,Παπαδομιχελάκης,Ενγκουέμ,Κοιλιάρας,Κοντογιάννης,Κουτάντος(60’Πατινιώτης),Λεόν,Ρέγιες(71’Βακράκος),Καστελλιανάκης

Προοδευτική: Πράνταλος,Μανδαμαδιώτης,Νικολόπουλος,Παπαγεωργίου,Παπουτσογιαννόπουλος,Βουγουρτζής,Γκόγκας,Θεοδωρίδης, Λαζαρίδης,Ξενοπανάγος,Σταθόπουλος(85’Πετράκης).