Αμφιάλη- Χαραυγή 1-1

Γράφει ο Θάνος Λογοθέτης
Πολύ ωραίο παιχνίδι έγινε στο γήπεδο των Σιταποθηκών, όπου ΑΜΦΙΑΛΗ και ΑΕ ΧΑΡΑΥΓΗ ήρθαν ισόπαλες 1-1 και μοιράστηκαν από έναν βαθμό. Το παιχνίδι είχε πολλές φάσεις, όμορφα γκολ, δυνατές μονομαχίες και τρεις αποβολές! “Κερδισμένη” θα λέγαμε ότι ήταν η φιλοξενούμενη ομάδα αφού έπαιζε με παίκτη λιγότερο για σχεδόν όλο το δεύτερο ημίχρονο, αλλά αμύνθηκε με σθένος και κράτησε τον “χρυσό” βαθμό και το αήττητο… Η ΑΕ ΧΑΡΑΥΓΗ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, “προειδοποίησε” στο 3′ με τον Ηλιόπουλο και στο 7′ ο ίδιος παίκτης με καταπληκτική όσο και δύσκολη κεφαλιά έκανε το 0-1 βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ! Μάλιστα στο 12′ και στο 13′ Κασδοβασίλης και Καλουδιώτης έχασαν καλές ευκαιρίες να διευρύνουν το σκορ του αγώνα υπέρ της ομάδας τους… Μετά το αρχικό 15λεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι. Στο 17′ ο Χοτζάϊ σούταρε δυνατά και απέκρουσε με τα ακροδάχτυλα ο εξαιρετικός σήμερα Κρασσάς. Και στο 27′ ο ίδιος παίκτης επιχείρησε σέντρα σουτ που βρήκε το οριζόντιο δοκάρι! Όμως στο 30′ μετά από ένα σκληρό μαρκάρισμα έξω από την μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων έγινε συμπλοκή μεταξύ των ποδοσφαιριστών και αποβλήθηκαν ο Κρεββατάς για την ΑΜΦΙΑΛΗ και ο σκόρερ Ηλιόπουλος για την ΑΕ ΧΑΡΑΥΓΗ. Τελικά στις καθυστερήσεις του Α’ ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Δανασή σε 1-1 ύστερα από όμορφη ομαδική προσπάθεια… Το Β’ ημίχρονο είχε ακόμα πιο άγρια ομορφιά. Η ΑΜΦΙΑΛΗ μπήκε πολύ δυνατά και έχασε πολύ καλές ευκαιρίες να προηγηθεί στο 56′ με τον Ρούπι και στο 58′ με τον Παλάτσιο. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 60′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 9 παίκτες όταν αποβλήθηκε ο Γεροπαναγιώτης για σκληρό μαρκάρισμα. Αλλά εκεί που θα περίμενε κανείς να “καταρρεύσουν” οι παίκτες της ΧΑΡΑΥΓΗΣ, άντεξαν στην πίεση μέχρι το τέλος αγωνιζόμενοι με σθένος και αυταπάρνηση! Η μοναδική μεγάλη ευκαιρία των παικτών της ΑΜΦΙΑΛΗΣ μέχρι το 97′ που έληξε το παιχνίδι ήταν ένα σουτ του Παλάτσιου στο 71′ που απέκρουσε ο τερματοφύλακας Κρασσάς. Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν τον “ηρωικό” βαθμό της ισοπαλίας που τους κρατάει ψηλά στην βαθμολογία, όπως φυσικά ψηλά στην βαθμολογία εξακολουθεί να είναι και η ΑΜΦΙΑΛΗ… Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΑΜΦΙΑΛΗ (Λευτέρης Στρατής): Παγώνης, Χοτζάϊ, Κρεββατάς, Επιτροπάκης, Σωτηριάδης, Παλάτσιος (63′ Γεωργίου), Ρούπι, Λοϊζΐδης, Δανασής, Μητρόπουλος, Ζαχαρίου
ΑΕ ΧΑΡΑΥΓΗ (Δημήτρης Βουτσινάς): Κρασσάς, Φέκος, Καμμένος, Παπανικολάου, Γεροπαναγιώτης, Σαλάτας (84′ Θωμόπουλος), Παλούκης, Καλουδιώτης (70′ Πουλάκης), Κασδοβασίλης, Ηλιόπουλος, Παλαντέσκου (52′ Σαρηγιάννης) Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Κώστας Δαμιανάκης με βοηθούς τον Νίκο Ιωαννίδη και τον Χρήστο Παρισσόπουλο, ενώ παρατηρητές τού αγώνα ήταν οι κύριοι Κανέλλος Στάμος και Γιώργος Λατίνης…