3ος Όμιλος

Απόδραση από την Χαλκίδα για Βύζα

Παρά τα προβλήματα που επικρατούν στον Βύζαντα Μεγάρων, οι ποδοσφαιριστές των κιτρινόμαυρων δείχνουν να μένουν ανεπηρέαστοι και αυτό το μαρτυρά η πορεία πρωταθλητισμού που πραγματοποιεί ο ιστορικός σύλλογος στην Γ’ Εθνική. Το συγκρότημα του Δημήτρη Μανταλόβα παρότι είχε δύσκολη αποστολή στο παιχνίδι με την Χαλκίδα κατάφερε να πανηγυρίσει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη και πέμπτη συνολικά στο πρωτάθλημα επικρατώντας των νεραταζούρι με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι προηγήθηκαν στα πρώτα λεπτά και αφού πέτυχαν το δεύτερο τέρμα και άντεξαν την πίεση κατάφεραν να πάρουν ένα σπουδαίο τρίποντο που τους φέρνει στην 3η θέση έχοντας συγκεντρώσει 15 βαθμοί. Από την άλλη, οι νερατζούρι έπεσαν για πρώτη φορά κάτω από την επικίνδυνη ζώνη (10η θέση) έχοντας σε 8 ματς 10 βαθμούς.

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους με τον Βλάχο στο 7′ να γράφει το 1-0. Στο 25′ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση όμως το σουτ του Στασινόπουλου κατέλξε στο δοκάρι της εστίας του Καρνέση. Στην επανάληψη, ο Βύζας χτύπησε και πάλι στα πρώτα λεπτά, με τον Αλέξανδρος Μαζιώτη να επιχείρει το σουτ από 35 μέτρα και τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Ντουμάνη. Στο 74′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο στο γήπεδο λόγω αποβολής του Λιούρα, με τον Καραμπά να μειώνει στο 80′ σε 2-1. Δυο λεπτά αργότερα, οι νερατζούρι έφτασαν κοντά στο γκολ όμως η πρσπάθεια του Τσατσαρώνη κατέληξε στο δοκάρι της εστίς του Καρνέση με το 2-2 να μένει μέχρι τέλους

ΧΑΛΚΙΔΑ: Ντουμάνης, Αχείμαστος, Τσατσάρης, Μπακομήτρος, Τσούπρος (46′ Επιτροπάκης), Καραμπάς, Αποστολόπουλος, Βαλκάνος, Στασινόπουλος (66′ Ζουζούλης), Σταματάκος, Τσατσαρώνης

ΒΥΖΑΣ ΜΕΑΡΩΝ: Καρνέσης, Λένος, Λιούρας, Μπατούνας, Βαρδακώστας, Τσονκόφ, Παιδάκης, Μαζιώτης Ιερ. (78′ Μιχαλόπουλος), Ρόγκας, Μαζιώτης Αλ. (86′ Μπράχο), Βλάχος (71′ Κλωνάρης)