Απόλλων Σμύρνης – Βύζας Μεγάρων 1-0

Ο Απόλλωνας Σμύρνης τα βρήκε σκούρα στην Ριζούπολη παρουσία 1000 περίπου φιλάθλων απέναντι στον Βύζαντα Μεγάρων που τελικά επικράτησε με 1-0 και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι κιτρινόμαυροι έπαιξαν αμυντικά και με ξαφνικές αντεπιθέσεις πάλεψαν το μάτς στα ίσια με το φαβορί για άνοδο ομάδα του Απόλλωνα αλλά δεν μπόρεσαν χάνοντας την ευκαιρία για κάτι καλό.

Το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο αφού οι γηπεδούχοι είχαν κατοχή μπάλας και πήραν το τρίποντο έστω και δύσκολα.

ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΦΑΣΕΙΣ

Στο 9′ ΓΚΟΛΛΛΛΛ ο Μιχάλης Μανιάς απο ασίστ του Φαρινόλα με σούτ μέσα απο τηγν περιοχή 1-0.

18′ φάουλ του Θωμά Βλάχου ο Κρόλ έπιασε την κεφαλιά σύριζα άουτ απο το δεξί κάθετο δοκάρι του Γουμάγια.

24′ ο Κρόλ έδωσε στον Θ.Βλάχο μόνος με τον Γουμάγια δεν μπόρεσε χάνοντας σίγουρο γκόλ.

26′

κόρνερ του Κατσίκη, κεφαλιά του Δεληζήση, μπλόκαρε ο Πουρής προ του Διαμάντη.

31′

σέντρα-σουτ Φαρινόλα από τα δεξιά, η μπάλα στην αγκαλιά του Πουρή.

38′

δυνατό σουτ Διαμάντη από τα αριστερά και μέσα στην περιοχή, η μπαλα κοντράρει στο σώμα του Γρομητσάρη και φεύγει κόρνερ…

40′

σέντρα-σουτ Διαμάντη από πολύ πλάγια θέση και αριστερά, η μπάλα φεύγει πάνω από την εστία του Βύζαντα

42′

μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Φάση διαρκείας στα καρέ του Βύζαντα, η μπάλα μετά από κόντρες και τυφλές αποκρούσεις φτάνει στο Κύργια, ο οποίος πιάνει το δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα βρίσκει πάνω στον Νικολόπουλο και οι φιλοξενούμενοι γλιτώνουν από το δεύτερο εις βάρος τους γκολ.

44′ σέντρα του Θ.Βλάχου ο Ζάρκου έπιασε την κεφαλιά απέκρουσε ο Γουμάγιας.

48’φάουλ του Καραδέμητρου πέρασε ξυστά άουτ. Ενα λεπτό αργότερα ανάποδο γυριστό σούτ του Πούρνου πάνω απο τα δοκάρια του Γομάγια.

59′ ο Φαρινόλα στην καρδιά της άμυνας δεν μπόρεσε χάνοντας σίγουρο γκόλ ο Μανιάς

64′

ο Μπάρκογλου έδωσε σε Κατσίκη, ο οποίος με τη σειρά του έβγαλε για τον Μανιά μέσα στην περιοχή και αριστερά, βγήκε ο Πουρή, πρόλαβε και έδιωξε…

66′:

συρτό διαγώνιο σουτ Κατσίκη από τον άξονα, η μπάλα φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Πουρή.

82′ δυνατό σούτ του Κατσίκη μέσα απο την περιοχή απέκρουσε ο Πουρής.

90’σέντρα απο τα δεξιά του Μανιά ανάποδο γυριστό σούτ του Μπάρκογλου απέκρουσε ο Πουρής.

Στις καθυστερήσεις(τελευταίο λεπτό)κόρνερ του Διαμαντόπουλου ο Νικολόπουλος έπιασε την κεφαλιά πάνω απο τα δοκάρια.

***Πριν απο την έναρξη κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον χαμό του προέδρου Πέτρου Θεοδωρίδη(Πανσερραικού) και του παλαίμαχου άσσου του Απόλλωνα Πολύδωρου Γιαννίμπα που έφυγε σε ηλικία 68 ετών.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπαγεωργίου (Άρτας)

.Κίτρινες: Διαμάντης 18′ Σπαγγής 28′ Καμαρά 44′ Μανδύλης 63′ Μπιτσάκος 84′.

ΒΟΗΘΟΙ: Νενεκούμης, Καραγεώργος (Αργολίδας) 4ος: Ρατσιάτος (Αργολίδας)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (προπονητής Αλέξης Βοσνιάδης): Γουμάγιας, Κιάσος, Διαμάντης, Δεληζήσης, Κύργιας, Ρόβας, Κατσίκης, Καμαρά(77’Λεοντίου), Μανιάς, Καραδέμητρος(62’Μπάρκογλου), Φαρινόλα(85’Καραμαλίκης).

ΠΑΓΚΟΣ: Κοτταράς, Κωνσταντίνου, Χιντζίδης, Ντόε,λεοντίου,Μπάρκογλου, Καραμαλίκης,

ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ (προπονητής Θανάσης Σταματόπουλος): Πουρής, Μανδύλης(79΄λόγω τραυματισμού Μαντάς), Νικολόπουλος, Γρομητσάρης, Μπιτσάκος(88’Δημητρίου), Θ.Βλάχος, Κρόλ, Χαρτσιάς(72’Διαμαντόπουλος), Σπαγγής, Ζάρκος, Πούρνος.

ΠΑΓΚΟΣ: Δημαράκης, Δημητρίου, Διμαντόπουλος, Κατράνας, Μαντάς, Παλαιολόγος, Κορώνης.

Ρεπορτάζ: ΑΝΕΣΤΗΣ ΤΣΑΚΙΡΟΓΛΟΥ