Ασπρόπυργος – Πυρρίχιος 0-1

Σπουδαίο τόσο βαθμολογικό όσο και γοήτρου διπλό πέτυχε ο Πυρρίχιος, ο οποίος επιβλήθηκε με 1-0 του Ασπροπύργου στο Στάδιο της πόλης και έμεινε μόνος τέταρτος στην βαθμολογία. Οι Πόντιοι δίκαια πήραν τους 3 βαθμούς αφού σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού ήταν σαφώς ανώτεροι από την ομάδα του Ασπροπύργου, η οποία στο σημερινό παιχνίδι ηττήθηκε για πρώτη φορά στην έδρα της. Πρώτη σπουδαία ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 28’ ,όταν ο Καλαϊτσίδης επιχείρησε σουτ από 35μ.,με την μπάλα να βρίσκει την συμβολή των δοκών ..Στο 38’ σε κόντρα αντεπίθεση για τους κιτρινόμαυρους, ο Κωνσταντινίδης με ωραία ατομική προσπάθεια , πέρασε τους Ευσταθιάδη και Κουτσουκανίδη, και προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα , πετυχαίνοντας ένα παλικαρίσιο γκολ, λίγο πριν ( 37’) οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι αμυντικού, για να αποβληθεί από τον πάγκο ο Γενικός Αρχηγός κ. Κατσέλης που εξύβρισε τον βοηθό Φούρκα.

.Απάντηση από την ομάδα του Ασπροπύργου στο 40ο λεπτό, όταν η μπάλα στρώθηκε στον Νάκα, του οποίου το σουτ απέκρουσε ο Κεσανίδης. Στο 44’ αποβλήθηκε για διαμαρτυρία ο προπονητής του Πυρρίχιου Αποστόλης Λινάρδος. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο τεχνικός των Ποντίων, Αποστόλης Λινάρδος προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή, βγάζοντας από το παιχνίδι τον Παπαδόπουλο Θέμη, περνώντας σε αυτό τον έτερο Παπαδόπουλο, τον Τιμούρ.Στο 47ο λεπτό, ο νεοεισελθών Παπαδόπουλος, έχασε σπουδαία ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, με το πλασέ του να περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Κουτσουκανίδη.Στο 55ο λεπτό και πάλι ο Παπαδόπουλος, βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Κουτσουκανίδη ωστόσο διάλεξε να πατήσει την μπάλα προς τα πίσω, σπαταλώντας ακόμη μια σπουδαία ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Στο 60′ οι φιλοξενούμενοι με την σειρά τους διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον ρέφερι της αναμέτρησης για χέρι αμυντικού του Ασπροπύργου σε σουτ του Κωνσταντινίδη.   Στο 85’ οι γηπεδούχοι απείλησαν την εστία του Σοφιανίδη, ωστόσο η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ μετά την κεφαλιά του Κάτσου.

Με λάθη η διαιτησία του Ντζουροπάνου.

ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ : Κουτσουκανίδης, Κωνσταντινίδης, Κάτσος, Μιχαηλίδης( 53’ Τάτσης)  Ευσταθιάδης, Μουρούτσος( 75\’ Ταραλίδης) , Βούκα, Μουζάκας( 46’ Λακάι) , Γιαννακόπουλος, Νάκας, Τεπετίδης

ΠΥΡΡΙΧΙΟΣ: Κεσανίδης( 60’ λ.Τρ. Σοφιανίδης) , Μανγκασάροβ, Χριστοδουλίδης, Στεφανίδης , Κυριακίδης,  Παπαδόπουλος Θ. ( 46’ Παπαδόπουλος Τ., 60’ λ.Τρ. Φωτιάδης) Λευκόπουλος, Καλαϊτσίδης , Κωνσταντινίδης Ασλανίδης , Σοϊλεμετζίδης